Aljinat jel boncukları ve poli (akrilamit -ko-akrilik asit) hidrojellerle tirosinaz enziminin binari yöntemiyle immobilizasyonu
Binary immobilizaton of tyrosinase by using alginate gel beads and poly (acrylamide-co-acrylic acid) hydrogels
- Tez No: 196576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜMTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, tirosinaz enzimi (E.C. 1.14.18.1) Ca-aljinat ve poli(akrilamit-ko-akrilik asit) kullanılarak binari yöntemi ile immobilize edilmiştir. Serbest veimmobilize enzimlerin maksimum hızı (Vmaks.) ve Michaelis-Menten sabiti(Km) incelendi. Aynı zamanda serbest ve immobilize enzim üzerine pH,sıcaklık, depolanma kararlılığı, tekrar kullanım sayısı ve termal kararlılıkincelenmiştir. Serbest ve binary yöntemiyle Ca-alginate ve P(AAm-co-AA)üzerine immobilize edilen enzimin pH'sı 7 ve 5,5 olarak bulunmuştur. Serbestve immobilize enzim için optimum sıcaklık ise 30 ve 35ºC olarak tespitedilmiştir. Serbest enzim için Km ve Vmak değerleri sırasıyla 0,6 mM ve 0,07mM.dakika-1, ve immobilize enzimler için ise Km değerleri 0,78 mM ve 1,41 mM,ve Vmaks. değerleri 0,07 mM.dakika-1, 0,01 mM.dakika-1 ve 0,01 mM arasındabulunmuştur. Enzimin tekrar kullanım sayısı, depolama ve termal kararlılığıikili immobilizasyon ile arttırılmıştır.Bilim Kodu : 405Anahtar Kelimeler : Tirosinaz; Binari immobilizasyon; Aljinat;Poli(akrilamit- ko-Akrilikasit)Sayfa Adedi : 53Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hayrettin TÜMTÜRK
Özet (Çeviri)
In the present study, binary immobilization of tyrosinase (E.C. 1.14.18.1) byusing ca-alginate and poly(acrylamide-co-acrylic acid) [P(AAm-co-AA)] wasachieved. Maximum reaction rate (Vmax) and Michaelis-Menten constant (Km)were investigated for free and binary immobilized enzymes. The effect of pH,temperature, storage stability, reuse number and thermal stabilty on the freeand immobilized tyrosinase were also examined. For free and binaryimmobilized enzymes on Ca-alginate, P(AAm-co-AA), optimum pH was foundto be 7 and 5, respectively. As for optimum temperature of free and immobilizedenzymes was observed to be 30 and 35ºC. For free enzyme maximum reactionrate (Vmax) and Michaelis-Menten constant (Km) values were found 0,6 mM and0,07 mM.min-1 as respectively the samevalves for binary immobilized enzymewere found in the range of 0,78 mM-1,41 mM and 0,01 mM.min-1 - 0,01mM.min-1, respectively. Reuse number, storage and thermal stability of freetyrosinase was increased by binary immobilization.Science Code : 405Key Words : Tyrosinase; Binary immobilization; Alginate;Poly(acrylamide-co- acrylicacid).Page Number : 53