5-12 yaş arası çocuklarda primer enürezis nokturna ve duygu-davranış sorunlarının incelenmesi
  1. Tez No: 832702
  2. Yazar: GÜLCAN BURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Enürezis tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Hastayı, ailesini ve çevresini etkileyen önemli bir problemdir. Enürezis çocuğun kendine güvenini azaltır, utanç duymasına ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Ailelerin bilgi eksikliği ve yanlış tutumları da çocuklardaki psikolojik sorunları artırabilir.Bu çalışamanın amacı enürezis nokturna sıklığını ve ilişkili faktörleri saptamak ve enürezis nokturn aile duygu-davranış sorunları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kesitsel tanımlayıcı tipteki çalışma, İzmir Dokuz Eylül Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM), 01.01.2022-31.01.2022 tarihleri arasında başvuran 5-9 yaş çocuğu olan ebeveynler ile yüz yüze görüşülerek yapılmış ve toplam 384 kişi ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Enuresis is an important health problem in our country as well as all over the world.It is an important problem that affects the patient,family and environment.Enuresis reduces the chil's self-confidence,can cause embarressment and psychological problems.Lack of knowledge and wrong attitudes of families may also increase psychological problems in children.The aim of this study is to determine the frequency of enuresis nocturna and related factors and to examine the relationship between enuresis nocturn family emotion-behavior problems. The cross-sectional descriptive study was conducted by face-to-face interviews with parents with children aged 5-9 who applied to İzmir Dokuz Eylül Education Family Health Centers between 01.01.2022 and 31.01.2022 and was completed with a total of 384 people.