Hüsam Bin Halife El-Mar'âşî'nin Kava'idü'l-Kur'âni'l-İzzetî ve Tecvidü'l Kelami'l-İlahî adlı eseri
The book of Husam b. Khalifa al-Mar'ashi Named Qawa'id al-Qur'an al-Izzah wa Tajwid al-Kalam al-Ilahi
  1. Tez No: 832748
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İşlemler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
XVIII. yüzyılda Hüsam b. Halife el-Mar'aşi tarafından tecvid risalesi olarak kaleme alınmış olan Kavâidü'l-Kur'âni'l-İzzetî ve Tecvidü'l-Kelami'l-ilahî isimli bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde müellifin hayatı, eserleri, eserin tanıtımı, yazarın gösterdiği kaynaklar, ilgi duyanların ulaşabilecekleri şekilde araştırılıp kısaca malumat verilmiştir. İkinci bölümde ise eserin Osmanlı Türkçesiyle yazılan bölümlerinin latinize edilmiş hali, Arapça olan kısımlarının ise Arap harfleriyle yazılıp dipnotta tercümesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled Qawâid al-Qur'ân al-İzzati we Tajwid al-Kalam which was written as a Tajwid treatise by Husam ibn al-Khalifa al-Mar'aşi in the Eighteenth century, consists an introduction, two chapters and a conclusion. In the first part, we give brief information about the author's life, his works, the introduction of the work and the sources cited by the author. We have researched all these in a way that those who are interested can access. In the second part we give the latinized version of the parts of the work written in Ottoman Turkish and Arabic and the translation of the Arabic parts are given in the footnote in Arabic letters.