Investigation on single-phase heat transfer enhancement through miniature pin-fin surface extension for battery thermal management systems
Pil termal yönetim sistemleri için tek fazlı ısı transferinin minyatür pin kanatlı yüzeyler ile arttırılmasına yönelik araştırılması
- Tez No: 832749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Isı değiştiriciler günümüzde beyaz eşya sanayisinden otomobil sanayisine her alanda kullanılmaktadır ve önem arz etmektedir. Küresel ısınmanın ön plana çıktığı şu günlerde enerji verimliliğinin de önemi gittikçe artmaktadır. Bu tezde minyatür ısı değiştiriciler incelenecek olup, deneyler yapılmış ve sonuçlara yer verilmiştir. Bu tez daha çok elektrikli arabalarda bataryaların soğutulmasında kullanılabilecek bir ısı değiştiricisi için tanımlanmıştır ama bu tezden elde edilecek çıktılar başka minyatür ısı değiştiricilerinde de kullanılabilir. Buradaki ısı alıcısının girişinde tam gelişmiş akış sağlanmıştır, ısı değiştiricisinin içindeki kanatlarla üst yüzey arasında ufak bir açıklık bırakılmıştır, yüksek Reynolds sayılarında suyla deneyler yapılmıştır ve bunların ısı transferine ve basınç düşümüne etkisi incelenmiştir. Böyle bir çalışma literatürde neredeyse hiç yapılmamıştır. Tez çalışması 6 ana bölüm içermektedir. İlk başta giriş kısmıyla başlamaktadır, burada literatürdeki benzer makaleler incelenmiştir ve tezin literatürden farklı olduğu kısımlar ve amaçları verilmiştir. İkinci kısımdaysa deney düzeneği anlatılıp tüm ekipmanlar detaylı olarak tanıtılmıştır. Üçüncü kısımdaysa, deneylerin nasıl yapıldığı ilk başta anlatılmış ve sonrasında deney sonuçlarını hesaplamak için kullanılan formüller bahsedilmiştir. Dördüncü kısımda, deneysel çalışmalar için çok önemli olan belirsizlik analizine yer verilmiştir. Beşinci kısımda bu deneylerden ve hesaplamalardan elde edilen sonuçlara yer verilip bu sonuçlar irdelenmiştir. Altıncı kısımdaysa deneyden ulaşılan çıktılar kısaca özetlenip bundan sonra yapılabileceklerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, heat exchangers are used in every field, from the white goods industry to the automotive industry, and they are very important. Nowadays, when global warming comes to the fore, the importance of energy efficiency is increasing. In this thesis, miniature heat exchangers are studied and in order to develop them, experiments have been made and the results have been given. This thesis is mainly defined for a heat exchanger that can be used to cool batteries in electric cars, but the results of this thesis can also be used in other miniature heat exchangers. Fully developed flow is provided at the inlet of the heat sink, a small gap is left between the fin tips and the top surface of the channel, experiments are performed with water at high Reynolds numbers and their effect on heat transfer and pressure drop is studied. To the best of the author's knowledge, there is no such study in the literature. The thesis consists of 6 main chapters. It starts with the introduction where similar studies in the literature are reviewed and the parts of the thesis that differ from the literature are explained and the aims of the thesis are given. In the second part, the experimental setup was explained and all the equipment was presented in detail. The third part explains how the experiments were carried out and the formulas used to calculate the test results. In the fourth part, the uncertainty analysis, which is very important for experimental studies, is included. In the fifth part, the results obtained from these experiments and calculations are given and examined. In the sixth part, the results obtained from the experiment are briefly summarized and what can be done next is mentioned.