Nefes egzersizinin koroner anjiyografi uygulanacak hastalarda umut ağrı ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of breathing exercises on hope, pain, and vital signs in patients undergoing coronary angiography
- Tez No: 1006810
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, koroner anjiyografi uygulanacak hastalarda anjiyografi öncesinde uygulanan nefes egzersizinin umut, ağrı ve yaşamsal bulgular üzerinde etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesinde anjiyografi ünitesinin pre/post-op ve kardiyoloji servisinde yatan koroner anjiyografi olacak, araştırmanın yapıldığı tarihler arasında dahil edilme kriterlerini sağlayıp araştırmaya katılmayı kabul eden 126 hastadan oluşmuştur. Güç analizi, G*Power 3.1 programı aracılığıyla yapıldığında, Cohen's d=0.50, p=0,05 ve %80 güç düzeyi varsayıldığında, 63 nefes egzersizi 63 kontrol olmak üzere toplamda 126 katılımcının yeterli olduğu belirlenmiştir. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından; Kişisel Bilgi Formu, Yaşamsal Bulgular Kayıt Formu, Durumluk Umut Ölçeği, Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanılarak, araştırmaya katılan hastalardan yazılı izinler alınarak yüz yüze görüşme yoluyla toplandı. Araştırmanın verileri uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Nefes egzersizi uygulanan hastalarda ağrı puan ortalamasında anlamlı bir azalma belirlendi. Deney grubunda ağrı puanı ortalama farkı 0,72±1,13 iken, kontrol grubunda bu değer 0,11±0,59 olarak belirlendi. Nefes egzersizi uygulanan hastalarda durumluk umut düzeyleri ortalamasında anlamlı bir artış belirlendi. Deney grubunda durumluk umut düzeyi ortalama farkı 0,20±0.40 iken, kontrol grubunda bu fark 0,04±0.14 olarak belirlendi. Sistolik ve diyastolik kan basıncı, deney ve kontrol gruplarında anlamlı bir azalma olmasına karşın gruplar kıyaslandığında anlamlı bir değişim görülmedi. Deney grubunda sistolik kan basıncı ortalama farkı -4,61±6,91 diyastolik kan basıncı ortalama farkı -2,90±4,90 ve kontrol grubu ise sistolik kan basıncı ortalama farkı -2,95±6,76 diyastolik kan basıncı ortalama farkı -3,33±8,42 olarak bulundu. Nefes grubunda nabız ve solunum sayısında anlamlı düzeyde düşüş görüldü. Deney grubunda ortalama nabız değeri farkı -9,57±3,28 solunum sayısı ortalama farkı -1,70±1,59 iken, kontrol grubunda ortalama nabız değeri farkı -0,69±4,67 solunum sayısı ortalama farkı -0,08±0,93 olarak belirlendi. SpO₂ değerinde sınırda olumlu bir artış izlendi. Deney grubunda ortalama SpO₂ farkı -0,29±1,67 iken kontrol grubunda -0,11±0,93 olarak saptandı. Sonuç olarak; koroner anjiyografi öncesinde uygulanan nefes egzersizinin ağrıyı azalttığı, durumluk umut düzeyinde artış sağladığı ve yaşamsal bulgular üzerinde olumlu etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted experimentally to determine the effect of breathing exercises applied before angiography on hope, pain, and vital signs in patients scheduled to undergo coronary angiography. The sample of the study consisted of 126 patients who were scheduled for coronary angiography and were hospitalized in the pre/post-operative unit of the angiography department and the cardiology ward of Hatay Training and Research Hospital, met the inclusion criteria during the study period, and voluntarily agreed to participate in the study. In the power analysis performed using the G*Power 3.1 program, assuming Cohen's d = 0.50, p = 0.05, and a power level of 80%, it was determined that a total of 126 participants, including 63 in the breathing exercise group and 63 in the control group, were sufficient. Data were collected by the researcher through face-to-face interviews after obtaining written consent from the participating patients, using the Personal Information Form, Vital Signs Recording Form, State Hope Scale, and Visual Analog Scale (VAS). The data of the study were evaluated using appropriate statistical methods. A significant decrease was determined in the mean pain scores of patients who performed breathing exercises. The mean difference in pain scores was 0.72 ± 1.13 in the experimental group, while it was 0.1111 ± 0.59 in the control group. A significant increase was found in the mean state hope levels of patients who performed breathing exercises. The mean difference in state hope levels was 0.20 ± 0.40 in the experimental group, whereas it was 0.04 ± 0.14 in the control group. Although a significant decrease was observed in systolic and diastolic blood pressure in both the experimental and control groups, no significant difference was found when the groups were compared. In the experimental group, the mean difference in systolic blood pressure was −4.61 ± 6.91 and the mean difference in diastolic blood pressure was −2.90 ± 4.90, while in the control group, the mean difference in systolic blood pressure was −2.95 ± 6.76 and the mean difference in diastolic blood pressure was −3.33 ± 8.42. A statistically significant decrease was observed in pulse rate and respiratory rate in the breathing exercise group. In the experimental group, the mean difference in pulse rate was −9.57 ± 3.28 and the mean difference in respiratory rate was −1.70 ± 1.59, whereas in the control group, the mean difference in pulse rate was −0.69 ± 4.67 and the mean difference in respiratory rate was −0.08 ± 0.93. A borderline positive increase was observed in SpO₂ values. The mean SpO₂ difference was −0.29 ± 1.67 in the experimental group and −0.11 ± 0.93 in the control group. In conclusion, it was found that breathing exercises applied before coronary angiography reduced pain, increased state hope levels, and had positive effects on vital signs.