Badmintoncuların 6 haftalık antrenman yük profillerinin belirlenmesi
The 6-week training load profiles of badminton players determining
- Tez No: 832756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda badminton sporcularının 6 haftalık antrenman yük profillerinin objektif ve subjektif yöntemlerle belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya Eskişehir Gençlik Spor Kulübü sporcusu 7 erkek sporcu dahil edilmiştir (yaş:14,5±1,27). Sporcular 6 hafta boyunca, haftanın 5 günü antrenmanlara dahil edilmiştir (30 seans). Çalışmamızda akut-kronik iş yükü (AKİYO), zindelik durumu, nöromüsküler yorgunluk ve kalp atım hızı (KAH) değişkenleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Veri toplama araçları olarak boy uzunluğu ölçümü, vücut ağırlığı ölçümü, KAH ölçümü, dikey sıçrama ölçümü, zindelik anketi, algılanan zorluk derecesi (AZD) ölçümleri yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 23 (IBM SPSS Statistics 21, IBM Corp., USA) programı kullanılmıştır. Badmintoncuların tüm verilerinin ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Test sonuçlarının anlamlılık düzeyi p≤0.05, ileri derece anlamlılık düzeyi ise p≤0,01 olarak kabul edilmiştir. Testler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Testi ile belirlenmiştir. 6 haftalık süreçte yapılan ölçümlerde 3.haftada antrenman yükünün bir önceki haftaya göre %13,48'lik artış gösterdiği görülmüştür. 4.ve 5.haftalarda antrenman yükünde %10,87'lik düşüş görülmüştür. Sporcuların 4.haftada zindelik (%10,54) ve dikey sıçrama (%3,79) verilerinde bir önceki haftaya göre düşüş görülmüştür. Sporcuların 4. ve 5. haftalarda zindelik (%5,7) verilerinde artış görülmüştür. 6 haftalık KAH ölçümlerinde genel takım ortalaması Kahort 137 atım/dk (±3.71), KAHmaks genel ortalaması 189 atım/dk (±2,21) olarak ölçülmüştür. Verilerin analizinde badmintoncuların dikey sıçrama ile AAZD değerleri arasında (r=0.841*, p=0.036), dikey sıçrama ile KAHort değerleri arasında (r=0.829*, p=0.042), dikey sıçrama ile KAHmaks değerleri arasında (r=0.943**, p=0.005) olmak üzere istatistiksel olarak pozitif yönlü ilişki vardır. Sonuç olarak baktığımızda badmintonda antrenman yük takibinin yapılması sporcuların zindelik ve yorgunluk durumlarının belirlenmesi, optimum performans durumun oluşması ve sakatlıkların önüne geçilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to determine the 6-week training load profiles of badminton athletes by objective and subjective methods. 7 male athletes from Eskişehir Youth Sports Club were included in the study (age: 14.5±1.27). Athletes were included in the training for 6 weeks, 5 days a week (30 sessions). In our study, the relationship between acutechronic workload, vitality status, neuromuscular fatigue and heart rate variables was investigated. As data collection tools, height measurement, body weight measurement, heart rate measurement, vertical jump measurement, vitality questionnaire, perceived difficulty level measurements were made. For statistical analysis of the data, SPSS 23 (IBM SPSS Statistics 21, IBM Corp., USA) program was used. The mean and standard deviations of all data of badminton players were calculated. The significance level of the test results was accepted as p≤0.05 and the level of high significance was accepted as p≤0.01. The relationship between the tests was determined using the Spearman Correlation Test. In the measurements made during the 6-week period, it was seen that the training load increased by 13.48% in the 3rd week compared to the previous week. In the 4th and 5th weeks, a 10.87% decrease was observed in the training load. In the 4th week, the fitness (10.54%) and vertical jump (3.79%) data of the athletes decreased compared to the previous week. There was an increase in the fitness (5.7%) data of the athletes in the 4th and 5th weeks. In the 6-week HR measurements, the overall team mean HRaverage was 137 hr/min (±3.71), and the overall mean HRmax was 189 hr/min (±2.21). In the analysis of the data, there are statistically positive correlations between the vertical jump and the perceived difficulty of the training (r=0.841*, p=0.036), between the vertical jump and the HRaverage values (r=0.829*, p=0.042), and between the vertical jump and the HRmax values (r=0.943**, p=0.005). As a result, it is important to follow the training load in badminton in terms of determining the fitness and fatigue status of the athletes, creating an optimum performance situation and preventing injuries.