Karakteristik sınıflar
Characteristic classes
  1. Tez No: 83276
  2. Yazar: YASEMİN BAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET“Karakteristik Sınıflar”adlı bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm diğer bölüme hazırlık niteliğinde olup ; bu bölümde, topolojik uzaylar, doğrudan-ters limit, gruplar, tam diziler, tensör çarpımı, halkalar, polinom halkaları, simpleksler ve üçgenleştirme ile ilgili bazı tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde ; karakteristik sınıfların inşası için gerekli olan; manifoldlar, demetler, homoloji ve kohomoloji grupları incelenmiştir. Sonra Stiefel-Whitney sınıfları, Euler sınıfları, Chern ve Pontrjagin sınıflarının tanımları verilerek, farklı demetlerin karakteristik sınıfları arasındaki bağıntılar incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Simpleks, Kompleks, Üçgenleştirme, Homoloji, Kohomoloji, Karakteristik Sınıf, Grassmann Manifoldu, Evrensel Demet, Vektör Demeti
Özet (Çeviri)
SUMMARY Characteristic Classes This thesis titled as“Characteristic Classes”consists of two chapters. In the first chapter which is the preliminary to the next one, some definitions and theorems concerning the topological spaces, direct-invers limit, groups, exact sequences, tensor product, rings, polynomial rings, simplexes and triangulations are given. In the second chapter, for the construction of characteristic classes, manifolds, bundless, homology and cohomology groups are examined. Then by giving Stiefel-Whitney classes, Euler classes, Chern and Pontrjagin classes, relation between characteristic classes of different bundles are examined. Key Words : Simplex, Complex, Triangulation, Homology, Cohomology, Characteristic Classes, Grassmann Manifold, Universal Bundle, Vector Bundle. VI