Spor federasyonu başkanlarının doping kullanımına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of sports federation presidents on the use of doping
  1. Tez No: 832770
  2. Yazar: HAMZA UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı spor federasyonu başkanlarının doping kullanımına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Çalışma Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren spor federasyonu başkanları ile yapılmıştır. Çalışma grubu Yaz Olimpiyat Oyunları, Kış Olimpiyat Oyunları, Paralimpik Olimpiyat Oyunları ve Olimpik olmayan spor dalları olmak üzere 4 farklı“Büyük Çaplı Spor Organizasyonu”kategorisinden, 12 spor federasyonu başkanı, 2 spor federasyonu asbaşkanı olmak üzere toplam 14 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada, amaçlı örnekleme yöntemlerinden“maksimum çeşitlilik örneklemesi”tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucu ses kaydı ile elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak“Betimsel Analiz”ve“İçerik Analizi”yapılmıştır. Bu analizlerle“dopingin tanımı, doping kullanım nedenleri, dopingin zararları, dopingle mücadele”temaları elde edilmiştir. Analiz sonucu 4 tema altında elde edilen bulgular 3 kategori ve 54 kod halinde tartışılmıştır. Geçerlik ve güvenirlik konusunda, inandırıcılık stratejisi için“uzman incelemesi”ve“katılımcı doğrulaması”kullanılmıştır. Aktarılabilirlik için“amaçlı örnekleme”tekniği kullanılmıştır. Katılımcılarla yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen tema ve kategoriler literatür ile örtüşmektedir. Nitel verilerden elde edilen sonuçlara göre katılımcılar, doping kullanımını sporun güven ve bütünlüğünü olumsuz etkileyen bir kriter olarak tanımlandığını, kronik hastalıklara neden olması nedeniyle halk sağlığı sorunu olarak ele alınması gerektiğini, spor yönetimi ve kurumlarını olumsuz etkileyerek ön görülemeyen krizlere neden olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the opinions of sports federation presidents on doping use. This study was conducted with the presidents of sports federations operating in coordination with Republic of Turkiye Ministry of Youth and Sports. The working group consists of a total of 14 participants, 12 sports federation presidents and 2 sports federation vice presidents, from 4 different“Major Event Organizations”categories, namely Summer Olympic Games, Winter Olympic Games, Paralympic Games and Non-Olympic Sports. In this study,“maximum variation sampling”was used. Semi-structured questionnaire was used to collect data. The interviews and the data obtained were recorded as audio files and then quickly transferred to the computer environment and“Descriptive Analysis”and“Content Analysis”were performed. With these analyses“definition of doping, reasons for doping use, harms of doping, anti-doping”themes were obtained. The findings obtained under 4 themes as a result of the analysis were discussed in 3 categories and 54 codes. In terms of validity and reliability,“expert review”and“ ”member checking“ ”techniques were used for the credibility strategy.“Purposeful sampling”technique was used for transferability. The themes and categories obtained as a result of the interviews with the participants compatible with the literature. According to the results obtained from qualitative data, the participants defined doping as a criterion that negatively affects the trust and integrity of sport. Participants stated that doping should be considered as a public health problem because it causes chronic diseases, and that it causes unforeseen crises by negatively affecting sports management and organizations.