From the qatar blockade to the Al-Ula summit: Three levels of analysis approach
Katar ablukasından Al-Ula zirvesine: Üç düzeyli analiz yaklaşımı
  1. Tez No: 832773
  2. Yazar: SALİHA KÜBRA TIĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dörtlü, yani Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, Katar ile bağlarını kopararak Haziran 2017'de tarihi bir kara, deniz ve hava ablukası gerçekleştirdi. Katar'a uygulanan abluka, KİK'in 1981'de kurulmasından bu yana Körfez'i en çok etkileyen olay oldu. Aynı dili, kültürü, etnik kökeni ve aşiret kökenini paylaşan KİK ülkeleri ilk kez açıkça iki kampa bölündü. Ambargo uygulayan ülkeler Katar'ın Körfez bölgesinde istikrarsızlığa neden olmak amacıyla terörist ve mezhepçi grupları finanse ettiğini iddia ettiler. Suçlamaların ardından, Suudi liderliğindeki blok, ablukanın kaldırılması karşılığında 10 gün içinde yerine getirilmesi gereken 13 maddelik bir talep listesi hazırladı. Ancak Katar'ın yöneticileri bu talepleri Körfez monarşisinin egemenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle 1 Temmuz 2017'de reddetti. Ancak, üç yılın ardından, Suudi Arabistan'ın Katar'la ilişkilerini düzelttiğini açıklamasının ve abluka uygulayan diğer ülkelerle birlikte Ocak 2021'de Al-Ula'da düzenlenen KİK zirvesinde koordineli eylemlerini durdurma kararı aldılar. Bu bağlamda, bu tez, 13 maddelik talep listesi yerine getirilmediği bu krizin nasıl çözüldüğünü açıklamayı amaçlamaktadır. ÇalıĢma, birey, devlet ve uluslararası olmak üzere üç analiz düzeyi uygulayarak krizin aniden sona ermesinin nedenlerini derinlemesine araĢtırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Quartet, namely, Saudi Arabia, the UAE, Bahrain, and Egypt severed ties with Qatar and carried out a historic land, naval, and air blockade in June 2017. The blockade imposed on Qatar was the most important challenge to the GCC since it was formed in 1981. For the first time, the GCC countries that share the same language, culture, ethnicity, and tribal origins found themselves divided into two camps. The embargoing countries claimed that Qatar was funding terrorist and sectarian groups with the aim of causing instability in the Gulf region. The Saudi-led bloc came up with a full 13-point list of demands to be met within 10 days in exchange for the blockade's lifting. The Al Thani family ruling Qatar, however, rejected those demands on July 1, 2017, because they regarded them as threatening the sovereignty of the Gulf monarchy. Yet after three years, Saudi Arabia announced the restoration of its relations with Qatar and other blockading countries also decided to stop their coordinated action at the GCC summit in Al-Ula in January 2021. This thesis aims to explain how this impasse was resolved without Qatar fulfilling 13 demands that were imposed on it. The study thoroughly investigates the reasons why the crisis suddenly ended by applying three levels of analysis: individual, state, and international.