Ukraine war and the US hegemony: A neo-Gramscian analysis of economic sanctions
Ukrayna savaşı ve ABD hegemonyası: Ekonomik yaptırımların neo-Gramscıan analizi
  1. Tez No: 832774
  2. Yazar: İREM İPEK YİLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, 2022 Ukrayna Savaşı'nın ardından, Batı tarafından Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımların ve siyasal-diplomatik hamlelerin ABD liderliğindeki neoliberal hegemonyanın Batı içinde yeniden üretilmesine olan etkisini araştırmaktadır. Çalışmaya ışık tutan teorik çerçeve genel bağlamda neo-Gramşiyan perspektif olup, spesifik olarak ise Kees van der Pijl'in küresel ekonomi politiğin gelişimi içinde iki farklı devlet-toplum kompleksi olarak adlandırdığı Lockçu ve Hobbesçu devlet-toplum kompleksleri argümanı üzerinden ilerlemektedir. Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımların kronolojik ve ayrıntılı bir incelemesini yapan bu tezde, yaptırımların uygulamaya konabilmesi ve etkinliği, ABD-liderliğindeki neoliberal hegemonyadan ve doların hegemonyasından kaynaklandığı üzere İngilizce konuşan Batı, Lockçu Batı'yı temsil etmektedir. Finansal yaptırımlar, petrol ve doğal gaz ticareti üzerinden uygulanan yaptırımlar ve Rus milyarderlere ve politikacılara uygulanan yaptırımlardan ulaşılan sonuçlara göre tezin temel argümanı: ABD'nin yaptırımları uygulama konusunda Avrupa içindeki farklılıkları çözmesiyle Batı'nın bir uyum içinde ve istikrarlı bir biçimde yaptırımları uygulaması, ABD-liderliğindeki neoliberal hegemonyanın Batı içerisinde Ukrayna krizi aracılığıyla konsolide edildiğidir. Diğer taraftan, özellikle finansal yaptırımlar aracılığıyla Batı finansal sisteminden dışlanan Rusya'nın, Çin ile artan ticari ve finansal bağları sebebiyle rakip devlet konumunun güçlendiği, ancak bu gelişmelerin neoliberal hegemonyaya olan etkisinin gelecekte araştırmaya açık olduğu tezin ulaştığı sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of the economic sanctions and political-diplomatic moves imposed on Russia by the West in the wake of the 2022 Ukraine War on the reproduction of the US-led neoliberal hegemony within the West. The theoretical framework that sheds light on the study is a neo-Gramscian perspective in the general context, and specifically proceeds from the argument of Lockean and Hobbesian state-society complexes, which Kees van der Pijl calls two different state-society complexes in the development of global political economy. In this thesis, which makes a chronological and detailed examination of the economic sanctions imposed on Russia, the English-speaking West represents the Lockean West, as the ability and effectiveness of sanctions to be implemented are caused by the US-led neoliberal hegemony and the hegemony of the dollar. According to the results obtained from the sanctions imposed on Russia by the West, the main argument of the thesis is that the US-led neoliberal hegemony has been consolidated in the West through the Ukrainian crisis because of the US resolving differences within Europe regarding the implementation of sanctions and the West applying sanctions in a harmonious and stable manner. On the other hand, it is among the conclusions reached by the thesis that Russia, which has been excluded from the Western financial system, especially through financial sanctions, has strengthened its contender state position due to its increasing commercial and financial ties with China, but the impact of these developments on neoliberal hegemony is open to research in the future.