Elit voleybolcularda görme becerisinin smaç ve top karşılama performanslarıyla ilişkisi
The relationship between visual skills with spike and ball reception performance in elite volleyball players
- Tez No: 832772
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU, DOÇ. DR. BETÜL SEHER UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, elit voleybolcularda görme becerisinin, smaç ve top karşılama performanslarıyla ilişkisi incelemek amaçlandı. Çalışmaya 17-34 yaş aralığında 36 (20 erkek, 16 kadın) elit voleybolcu katıldı. Katılımcılardan ilk olarak görme becerisini oluşturan derinlik algısı, görme keskinliği, renkli görme, total aberasyon, yüksek sıralı aberesyon, nokta saçılım fonksiyonu ve el-göz tepki süreleri ölçüldü. Daha sonra smaç performansları ve top karşılama performansları alındı. Smaç performası için farklı varyasyonlar (bloksuz hücum, sabit blokta hücum ve hareketli blokta hücum) kullanılarak 10 smaç vuruşu sonucu elde edilen veriler Data Volley programı ile sayısal veriye dönüştürülerek sporcunun smaç performans değeri olarak kaydedildi. Top karşılama performansı belirlenirken en çok kullanılan farklı servis türlerinde (smaç servis, float servis ve tenis servis) atılan servislere oyuncuların verdiği savunma vuruşlarından elde edilen veriler Data Volley programı ile sayısal veriye dönüştürülerek sporcunun top karşılama performansı olarak kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 26.0 paket program kullanılarak, PEARSON ve SPEARSON korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi. El-göz tepki süresi, renkli görme, görme keskinliği, total aberasyon, yüksek sıralı aberasyon ve nokta saçılım fonksiyonu değerleriyle smaç ve top karşılama performansları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Erkek voleybolcularda derinlik algısı ve smaç performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunurken kadın voleybolcularda derinlik algısı ile hem smaç performansı hem de top karşılama performansları arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, voleybolcularda görme becerileri özellikle derinlik algısı, smaç ve top karşılama performansları için önemli bir yere sahiptir. Bunun göz önünde bulundurulması antrenman planlaması, yetenek seçimi ve sporcuların mevkilerini belirleme gibi konularda antrenörlere önemli ölçüde yarar sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between visual skills and spike and ball-reception performance in elite volleyball players. The study included 36 elite volleyball players (20 males, 16 females) aged between 17 and 34. Initially, components of visual skills including depth perception, visual acuity, color vision, total aberration, high-order aberration, point spread function, and hand-eye reaction times were measured. Subsequently, spike performance and ball-reception performance were assessed. For spike performance, different variations (attack without block, attack against a fixed block, and attack against a moving block) were utilized, and data obtained from 10 spike hits were transformed into numerical data using the Data Volley program to record the player's spike performance value. When determining ball-reception performance, data from defensive hits against various service types (spike serve, float serve, and tennis serve) were transformed into numerical data using the Data Volley program to record the player's ball-reception performance. The statistical analysis of the obtained data was conducted using the SPSS 26.0 software package, and evaluated using PEARSON and SPEARMAN correlation analyses. No significant correlation was found between hand-eye reaction time, visual acuity, total aberration, high-order aberration, point spread function values, and spike or ball-reception performance. While a significant relationship was observed between depth perception and spike performance in male volleyball players, in female volleyball players, a significant relationship was found between depth perception and both spike and ball-reception performances. Conclusively, visual skills, particularly depth perception, hold significant importance for the performance of spikes and ball-reception in volleyball players. Taking this into consideration, it can be asserted that this factor would greatly benefit coaches in areas such as training planning, talent selection, and determining the positions of athletes.