Qatar vs. Gulf Arab states: An analysis of the crisis from 2017 to 2021
Katar ve Körfez Arap ülkeleri: 2017'den 2021'e Katar Krizinin analizi
  1. Tez No: 843601
  2. Yazar: AYŞEGÜL KUZU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAVER ARIKAN AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, 2017-2021 yılları arasında Katar ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır arasında yaşanan krizi analiz etmektedir. Kriz sırasında Katar'a uygulanan ekonomik, bireysel ve seyahat yaptırımlarının Katar'ın politikalarında herhangi bir değişikliğe yol açıp açmadığını sorgulayan tez, ambargoların Katar'ın politikalarında herhangi bir değişikliğe yol açmadığını savunuyor. Tezde, Katar'ın ekonomik gücünün ambargolara alternatif çözümler bulmasını ve dış politikasında bağımsız hareket etmesini sağladığı belirtiliyor. Öte yandan Katar'a uygulanan ambargoların nedenleri de detaylandırılıyor. Ayrıca kriz döneminde izole edilen Katar'ın yaptırımların ve bölgesel izolasyonun üstesinden nasıl geldiği ve yaptırımlara maruz kalan devletlerin kriz sonrası imajı da incelenmektedir. Ayrıca bu tezde“Uluslararası İlişkilerde kriz dönemlerinde uygulanan yaptırımların hedef devletlerin mevcut politikalarını değiştirmede etkisi var mıdır?”sorusuna cevap aranmaktadır. Birincil ve ikincil kaynaklardan elde edilen bilgilere göre yaptırımlar hedef devletler üzerinde her zaman etkili olmamaktadır. Bu araştırma, 2017 yılı öncesinde Katar Krizi'ne zemin hazırlayan gelişmeleri, krizin aktörlerini, krizin içeriğini ve krizin sona ermesini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the crisis between Qatar and Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Bahrain, and Egypt between 2017 and 2021. It questions whether the economic, individual, and travel sanctions imposed on Qatar during the crisis led to any change in Qatar's policies, and the thesis argues that the embargoes did not lead to any change in Qatar's policies. According to the thesis, Qatar's economic strength enables it to find alternative solutions to the embargoes and to act independently in its foreign policy. On the other hand, the reasons for the embargoes imposed on Qatar are also detailed. It also examines how Qatar, which was isolated during the crisis period, overcame the sanctions and its regional isolation, and the post-crisis image of the states that exposed sanctions. In addition, this thesis addresses the question“Do sanctions imposed in times of crisis in International Relations have an impact on changing the current policies of target states?”. According to the information obtained from primary and secondary sources, sanctions are not effective at all times on target states. This research examines the developments that paved the way for the Qatar Crisis before 2017, the actors of the crisis, the content of the crisis, and the end of the crisis.