The effect of leadership competencies on organizational effectiveness, case of University of Duhok
Liderlik yetkinliklerinin örgütsel etkililiğe etkisi, Duhok Üniversitesi örneği
- Tez No: 832775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde değişim yapmak, çevrede sürdürülebilirliğe ve daha güçlü rekabete yardımcı olan örgütlerin en önemli faktörlerinden biridir. Mevcut küresel kriz, finansal bir krizden ziyade bir karar alma krizidir. Bu araştırma, liderlik yetkinliklerinin örgütsel etkililik üzerindeki etkisini Duhok Üniversitesi örneğinde belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma amacına ulaşmak için 50 farklı sorudan oluşan bir anket 11 farklı boyuta dağıtılmıştır. Ancak, Duhok Üniversitesi'nden yaklaşık 14 kolejden 1500 geçerli cevap toplandı. Dağıtım işlemi google formu ile yapıldı ve sonuçlara göre yanıt verenlerin %56'sı erkek, %44'ü bayan. Öte yandan, örneklem katılımcılarının çoğunluğunu %40 ile akademik personel oluştururken, bunu sırasıyla %37 ile öğrenciler ve %24 ile idari personel izledi. Sonuçlar, liderlik Yetkinliklerinin üniversitede Örgütsel etkililik üzerindeki etkisi hakkında genel bir fikir birliği olduğunu göstermektedir. Bulgular,“Liderlik Yetkinlikleri”bağımsız değişkeninin örgütsel etkililiği yönlendirmede oldukça kritik olduğunu göstermektedir. Daha spesifik olarak, çalışma sonuçları, Liderlik Yeterlilikleri ile Örgütsel Etkililik arasında, aralarındaki toplam göstergenin korelasyon katsayısının değeri (0,724) ve anlamlı düzeyde (0,01) olduğundan, anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. çalışma için belirlenen anlamlılık düzeyinden düşüktür. (0.05). Ayrıca, bağımsız bir değişken olarak (Hedef belirleme, Kapasite Geliştirme, Direniş ve çatışmayı ortadan kaldırma ve kurumsallaşma) ile temsil edilen Liderlik Yeterlilikleri boyutları ile bağımlı değişken olarak Örgütsel Etkililik arasında anlamlı ve pozitif bir orta korelasyon olduğu bulunmuştur. korelasyon katsayısının, aralarındaki toplam gösterge sırasıyla (0.584), (0.644), (0.607) ve (0.677) olup, (0.01) gibi anlamlı bir düzeyde olup, bu da çalışma anlamlılık düzeyinden (0.05) düşüktür. , ankete katılan iki üniversitenin liderlik yetkinliklerini geliştirmeye olan ilgisi ne kadar büyükse, bunun örgütsel etkililik konusundaki yeteneklerini güçlendirmeye yol açtığı sonucuna vardık. Araştırma değişkenleri arasındaki gerileme ile ilgili olarak, hesaplanan anlamlılık düzeyi değeri (0.000) olduğu için Liderlik yetkinliklerinin Örgütsel etkililik üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir; 0.05), bu da tablo değerinden (3.8415) çok daha yüksek olan (1648.494) hesaplanan (F) değeri ve serbestlik derecesi (1498,1) ile doğrulanır. Sonuç, ankete katılan üniversitenin Örgütsel etkililik yeteneklerini geliştirmek istemesi halinde, bunun Liderlik Yetkinlikleri aracılığıyla yapılacağı sonucuna varmaktadır. Çalışma aynı zamanda liderlik yetkinlikleri ile örgütsel etkililik arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır ve bu, ankete katılan üniversitenin liderlik yeterliliklerini geliştirmeye olan ilgisinin artmasının, örgütsel etkililik konusundaki yeteneklerini güçlendirmeye yol açtığı sonucuna vardığımız anlamına gelmektedir. Öte yandan, ankete katılan üniversitelerin örgütsel etkililik yeteneklerini geliştirmek istemeleri halinde, bunun liderlik yetkinlikleri aracılığıyla gerçekleştirilebileceği sonucuna varılmıştır. Üniversitenin idari personele akademik personelden daha fazla önem verdiği, idari personelin ortalamasının akademik personelden daha fazla olduğu ve üniversitede yanıtlayıcı örneklem tarafından liderlik yetkinliklerine daha fazla dikkat edilmesinin idari personel için ana önceliğe sahip olduğu sonucuna vardık. sonra akademik kadro. diğer taraftan, insan kaynakları geliştirme faaliyetlerinin rekabet avantajı elde etme potansiyeline sahip olması nedeniyle liderlik yetkinliklerinin yönetilmesinde benimsenebilecek uygun bir girdi olması nedeniyle üniversitenin insan kaynakları geliştirmeye olan ilgisini artırmak ve değişime karşı direnç ve yeni keşifler için yeni planlar oluşturmak. Çalışanların değişim çabasını tehdit eden davranışları hakkında direnmenin yeni yolları ise, çalışanların değişime direncinin temel nedenlerini tanımlar. ayrıca öğrencilerin gelişimi ve kariyer gelişimi vurgusu ve kurum tarafından sağlanan kariyer gelişimi fırsatları üzerinde çalışır.araştırma yapılan üniversitedeki yöneticilerin, özellikle bir taraftan değişim için gerekçe sunacak ve diğer taraftan ulaşılabilir hedefi geliştirecek olan hedef çerçeveleme olmak üzere, liderlik yetkinliklerinin boyutları ile örgütsel etkililik arasındaki ilişkiyi güçlendirme ihtiyacı. ancak, hedef çerçevelemeyi geliştirmek, üniversite için planlanan hedeflere ulaşmak için yeni stratejiler geliştirecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, making changes is one of the most and essential factors of organizations that helps sustainability and stronger competition in the environment. The current global crisis is a crisis of decision-making rather than a financial one. The present research aims to determine the effect of leadership competencies on organizational effectiveness, case of university of Duhok. In order to achieve the research objective, questionnaires which contain of 50 different questions were distributed into 11 different dimensions. However, 1500 valid answers were collected from around 14 colleges from university of Duhok. The distribution process was by Google form and according to the results, 56% of respondents were male and 44% were female. On the other hand, the majority of sample respondents were academic staff 40%, followed by student respondents and administrative staff 37% and 24% respectively. The results show that there was overall agreement about the effect of leadership Competencies on Organizational effectiveness in university. The findings suggest that the independent variable“ Leadership Competencies”is highly critical in driving organizational effectiveness. More specifically, the study results revealed that there was a significant and positive correlation between the Leadership Competencies and Organizational Effectiveness, as the value of the correlation coefficient of the total indicator between them was (0.724) and at a significant level (0.01), which is less than the significance level specified for the study. (0.05). Also it was found that there is a significant and positive medium correlation between the Leadership Competencies dimensions represented by (Goal framing, Capacity Building, Defusing resistance and conflict, and institutionalizing), as an independent variable with Organizational Effectiveness as a dependent variable where the value of the correlation coefficient was the total indicator between them (0.584), (0.644), (0.607) and (0.677) respectively, at a significant level of (0.01), which is less than the study level of significance (0.05).Therefore, we conclude that the greater the interest of the two surveyed university in developing leadership competencies, this leads to strengthening their capabilities in organizational effectiveness. Regarding regression between research variables, the result shows a significant effect of Leadership competencies on Organizational effectiveness, as the value of the calculated significance level was (0.000), which is much less than the default level of significance for the current study, set at (0.05), which is confirmed by the calculated (F) value of (1648.494), which is much higher than its tabular value of (3.8415) and in degrees of freedom (1498, 1). The result concludes that if the university surveyed wanted to improve their Organizational effectiveness capabilities, this would be done through the Leadership Competencies. The study also reveals that there is a strong correlation "relationship between leadership competencies and organizational effectiveness and that means we conclude that the greater the interest of the surveyed university in developing leadership competencies, this leads to strengthening their capabilities in organizational effectiveness. On the other hand, it has been concluded that if the university surveyed wanted to improve their organizational effectiveness capabilities, this would be done through the leadership competencies.