Stres ve psikosomatik belirtilerin örgütsel faktörlerle modellenmesi
Modeling of stress and psychosomatic symptoms with organizational factors
  1. Tez No: 832786
  2. Yazar: İLKNUR UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma, iş stresinin psikosomatik sonuçları bağlamında araştırma yapmayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmada iş ortamındaki stresin ana kaynakları ve başlıca sonuçları ilgili literatür ışığında belirlenecek ve anlaşılacaktır. Ardından stres kaynakları ile stres sonuçları arasında düzenleyici ve ara değişken formundaki yapıların tespit edilmesi sağlanarak etkileşimsel bir model önerisi tahminlemesi gerçekleştirilecektir. Araştırmada, tanımlayıcı soruların ve ölçeklerin olduğu Anket Formu ile birincil veriler elde edilerek geliştirilen araştırma modeli ve ilgili hipotezleri nicel analiz yöntemleri ile test edilmektedir. Katılımcı evreni Türkiye'de iş gücü piyasasında olan (istihdam edilen) ve son 6 aydır aktif olarak çalışan kişilerdir. Araştırma sürecinde elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the psychosomatic consequences of job stress. In addition, the main sources of stress in the work environment and its main consequences will be determined and understood in the light of the relevant literature. Then, an interactional model proposal estimation will be carried out by detecting the structures in the form of moderators and intervening variables between stress sources and stress outcomes. In the research, the research model developed by obtaining primary data with the Questionnaire Form with descriptive questions and scales and the related hypotheses are tested with quantitative analysis methods. The universe of participants is people who are in the labor market (employed) in Turkey and have been actively working for the last 6 months. The data collected for the research was analyzed using the SPSS program.