Three essays on clean energy
Temiz enerji üzerine üç makale
- Tez No: 832806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KANDEMİR KOCAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, temiz enerji gelişimine çeşitli açılardan bakan üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların temiz enerji ile petrol ve gaz şirketlerinin hisse senedi getirilerini nasıl etkilediğini SVAR kullanarak araştırıyoruz. Sonuçlarımız, negatif bir petrol arz şokunun temiz enerji şirketlerinin hisse senedi getirilerini olumlu yönde, petrole özgü talep şokunun ise olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Bulgular ayrıca, petrole özgü talep şoku nedeniyle petrol fiyatlarındaki artışın, petrol ve gaz şirketlerinin hisse senedi getirilerini iyileştirme eğiliminde olmadığını da ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda sonuçlar, küresel düzeyde petrol ve temiz enerjinin birbirinin alternatifi olmadığını göstermektedir. İkinci bölümde, petrol ve gaz piyasalarındaki arz ve talep şokları tespit edilmekte ve bu şokların Avrupa'daki temiz enerji hisse senedi getirileri üzerindeki etkileri SVAR kullanılarak araştırılmaktadır. Bulgularımız, küresel petrol arzındaki negatif bir şokun temiz enerji stoklarını önemli ölçüde etkilemediğini, gaz arzındaki negatif bir şokun ise temiz enerji stoklarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca hem petrole hem de gaza özgü talep şokları, Avrupa'daki temiz enerji şirketlerinin hisse senedi getirilerini olumlu yönde etkilemektedir. Bu sonuçlar, temiz enerjinin Avrupa'da petrol ve gazın yerini alabileceğini göstermektedir. Son bölüm ise Diebold-Yılmaz bağlantılılık yaklaşımını kullanarak yatırımcı dikkati ile yeşil tahvil getirileri arasındaki yayılma etkisine odaklanmakta ve yatırımcı dikkati ile yeşil tahvil getirileri arasında pozitif fakat küçük yayılmalar olduğu tespit edilmektedir. Ayrıca, yatırımcı dikkati ile yeşil tahvil getirisi arasındaki bağlantının, uzun vadeye göre kısa vadede daha güçlü olduğu ve yeşil tahvil getirileri ile yatırımcı dikkati arasında zamanla değişen bir geri besleme etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Son olarak, Kovid-19 öncesi ve savaş dönemleriyle karşılaştırıldığında, yatırımcı dikkati Kovid-19 döneminde yeşil tahvil getirileri üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis is made up of three essays that examine clean energy development from various perspectives. In the first essay, we investigate how fluctuations in oil prices affect the stock returns of clean energy and oil and gas companies by using a SVAR. Our results show that a negative oil supply shock affects the stock returns of clean energy companies in a positive way, while a positive oil-specific demand shock affects them in a negative way. The findings also reveal that an increase in oil prices owing to an oil-specific demand shock does not improve the stock returns of oil and gas companies. Consequently, the results indicate that oil and clean energy are not alternatives to each other on the global level. The second essay pinpoints supply and demand shocks in the oil and gas markets and investigates their effects on clean energy stock returns in Europe using a SVAR. Our findings show that while a negative shock in global oil supply does not significantly affect clean energy stocks, a negative shock in the gas supply positively affects clean energy stocks. Moreover, both oil-specific and gas-specific demand shocks have a positive impact on the stock returns of European clean energy companies. The earlier findings imply that clean energy can substitute oil and gas in Europe. The final essay focuses on the spillover between investor attention and green bond returns by utilizing the Diebold-Yilmaz connectedness approach. We find that there are positive but small spillovers between investor attention and green bond returns. Besides, connectedness between investor attention and green bond market performance is stronger in the short run than in the long run. Besides, there is a time-varying feedback effect between green bond returns and investor attention. Last but not least, compared to the pre-Covid-19 and war periods, investor attention has a greater impact on green bond returns during the Covid-19 period.