The challenges of the french secularism on the lives of muslim women
Fransız laikliğinin müslüman kadınların yaşamları üzerindeki zorlukları
  1. Tez No: 832807
  2. Yazar: HAMDA ABDOU FARAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ÇAĞIN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Fransız toplumunun temel ilkelerinden biri olan laiklik nedeniyle Fransa'daki Müslüman kadınların karşılaştığı zorlukları incelemektedir. Laiklik, dini kimlik ve toplumsal cinsiyet arasındaki karmaşık etkileşimlere odaklanan bu araştırma, Müslüman kadınların gündelik hayatlarında yaşadıkları gerilim ve çatışmaları incelemektedir. Çalışma, tam yüz örtünme yasağı da dahil olmak üzere Fransız laik politikalarını ve yasalarını ve bunların Müslüman kadınların hak ve özgürlükleri üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Ayrıca, bu tedbirlerin kadınların aidiyet duyguları ile dini ve kültürel kimliklerini ifade etme becerileri üzerindeki psikolojik, sosyal ve kültürel yansımalarını da incelemektedir. Ayrıca bu araştırma, Müslüman kadınların eğitim, istihdam ve kamu hizmetlerine erişim gibi alanlarda laiklik ve dinleriyle ilgili klişeler ve önyargılar nedeniyle karşılaştıkları özel zorlukları incelemektedir. Bu araştırmanın temel amacı laiklik, toplumsal cinsiyet ve dini kimlik arasındaki etkileşimlerin derinlemesine bir analizini sunmak olup, bu tez Fransa'daki Müslüman kadınların karşılaştıkları zorlukların daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı ve Fransız toplumunda laiklik konusunda yapıcı ve kapsayıcı bir diyaloğu teşvik etmeyi amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis explores the challenges encountered by Muslim women in France due to secularism, a key principle of French society. By focusing on the complex interactions between secularism, religious identity, and gender, this research examines the tensions and conflicts experienced by Muslim women in their daily lives. The study analyzes French secular policies and laws, including the ban on full-face veiling, and their impact on the rights and freedoms of Muslim women. It also examines the psychological, social, and cultural repercussions of these measures on their sense of belonging and ability to express their religious and cultural identity. Furthermore, this research examines the specific challenges faced by Muslim women in areas such as education, employment, and access to public services due to secularism and the stereotypes and prejudices associated with their religion. The primary objective of this research is to provide an in-depth analysis of the interactions between secularism, gender, and religious identity, this thesis contributes to a better understanding of the challenges faced by Muslim women in France and aims to promote constructive and inclusive dialogue on the issue of secularism in French society