Point in time probability of default modeling for international financial standards - a Turkish bank case study
UFRS 9 düzenlemeleri için makro stresli PiT PD modellemesibir Türk bankası örneği
- Tez No: 832809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İstatistik, Banking, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Noktasal temerrüt olasılığı modellemesi, finansal araçlara ilişkin beklenen kredi zararlarının (ECL) ölçülmesini ve muhasebeleştirilmesini öngören Uluslararası Finansal Raporlama Standartları 9 (UFRS 9) bağlamında önemli bir rol oynamaktadır. UFRS 9, finansal varlıkların beklenen ömrü boyunca kredi riskini yakalamak için bir yıllık ve ömür boyu TO'ların tahminini gerektiren ileriye dönük bir yaklaşım getirmektedir. Bu tez, noktasal TO modellemesinin IFRS 9 çerçevesinde derinlemesine bir analizini sunmakta ve bunun finansal kurumlar için önemini, metodolojilerini ve sonuçlarını vurgulamaktadır. Bir Türk bankası vaka çalışması incelenmiş ve otoregresif doğrusal model (ARLM) yöntemi kullanılarak küçük ve orta ölçekli işletme kredileri segmentinin temerrüt oranını (TOR) tahmin etmek için otoregresif bir makroekonomik model oluşturulmuştur. Sonuçlar, faiz oranlarının TOR'u olumlu yönde, döviz kurunun ise TOR'u olumsuz etkilediğini göstermektedir. TOR modelinin temel bir niceliksel validasyonu uygulanmış ve modelin tahmin gücü, TOR'un örneklem dışı dönemi kullanılarak incelenmiştir. Son olarak, düzeltilmiş Weibull dağılımı kullanılarak, 10 yıllık ileri dönük TO'lar oluşturulmuştur. Farklı senaryolar altında ARLM modeli tahminleriyle ileriye dönük TO'lar kalibre edilmiştir. Böylece KOBİ portföyüne yönelik uygulanabilir bir Noktasal TO vade yapısı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Point in time probability of default modeling plays a crucial role in the context of International Financial Reporting Standards 9 (IFRS 9), which expects the measurement and recognition of expected credit losses (ECL) for financial instruments. IFRS 9 introduces a forward-looking approach, necessitating the estimation of one-year and lifetime PDs to capture credit risk over the entire expected life of financial assets. This thesis presents an in-depth analysis of PiT PD modeling in the framework of IFRS 9, highlighting its significance, methodologies, and implications for financial institutions. A case study of a Turkish Bank examined and established an autoregressive macroeconomic model to forecast the default rate (DR) of small and medium enterprise loan segments using the autoregressive linear model (ARLM) method. Results indicate that interest rates positively affect DR, and the USD-TRY exchange rate negatively affects DR. A basic quantitative validation of the DR model is implemented, and the forecast power of the DR model is examined by using out of time (OOT) period of DR. Finally, forward PDs for 10 years are calculated using adjusted Weibull distribution. Forward PDs are calibrated with the result of the ARLM model forecast under different scenarios. Thus, an applicable PiT PD term structure for SME portfolio is created.