Adölesan idiopatik skolyozlu bireylerde cobb açısının gövde kas aktivitesi, gövde kas enduransı, kozmetik deformite ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of cobb angle with trunk muscle activity, trunk muscle endurance, cosmetic deformity and quality of life in adolescent idiopatic scoliosis individuals
  1. Tez No: 832856
  2. Yazar: ÖZGE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, adölesan idiopatik skolyozlu bireylerde Cobb açısının, gövde kas aktivitesi, gövde kas enduransı, kozmetik deformite ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesidir. Yaş ortalaması 14,31±2,41 yıl olan, 10-18 yaş arasında, adölesan idiopatik skolyoz tanısı alan, Cobb açısı ölçülen, skolyoz sınıflaması yapılan ve Risser bulgusu belirlenen kişiler ile yapıldı. Derin gövde kas aktivitesini değerlendirmek için Basınç Biofeedback Ünitesi (Chattanooga Stabilizer Pressure Biofeedback) kullanıldı. Gövde kas enduransını değerlendirmek için Gövde Fleksörleri Endurans testi, Lateral Köprü Testi, Modifiye Biering-Sorensen Testi, Sit-ups Testi ve Modifiye Push-ups Testi uygulandı. Kozmetik deformitenin değerlendirilmesi için Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası kullanıldı. Bireylerin yaşam kalitesi SRS-22 (Scoliosis Research Society-22) anketi ile ölçüldü. İstatiksel yöntem olarak; Kolmogorov-Smirnov testi ile sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu değerlendirildi. Bağımsız grup karşılaştırmalarında; ölçümle belirtilen sürekli değişkenler için parametrik test koşullarının sağlanmadığı durumlarda Mann-Whitney U testi veya Kruskal-Wallis testi kullanıldı. İki sürekli değişken arasındaki ilişki Pearson ya da Spearman Sıra korelasyon katsayıları ile değerlendirildi. p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Cobb angle and trunk muscle activity, trunk muscle endurance, cosmetic deformity and quality of life in individuals with adolescent idiopathic scoliosis. It was conducted with people whose average age was 14.31±2.41 years, between the ages of 10-18, who were diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis, whose Cobb angle was measured, scoliosis classification was made and Risser's sign was determined. Pressure Biofeedback Unit (Chattanooga Stabilizer Pressure Biofeedback) was used to evaluate deep trunk muscle activity. To evaluate trunk muscle endurance, Trunk Flexors Endurance test, Lateral Bridge Test, Modified Biering-Sorensen Test, Sit-ups Test and Modified Push-ups Test were applied. The Walter Reed Visual Assessment Scale was used to evaluate cosmetic deformity. The individuals' quality of life was measured with the SRS-22 (Scoliosis Research Society-22) survey. As a statistical method; The suitability of continuous variables for normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. In independent group comparisons; In cases where parametric test conditions were not met for continuous variables specified by measurement, the Mann-Whitney U test or Kruskal-Wallis test was used. The relationship between two continuous variables was evaluated with Pearson or Spearman Rank correlation coefficients. p0.05).