Çipura (Sparus aurata, L.) juvenillerinde probiyotik kullanımının gelişim ve büyüme performansı üzerine etkileri
Effects of probiotic on development and growth performance of juvenile sea bream (Sparus aurata, L.)
- Tez No: 832911
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT SUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada probiyotik eklenmiş yemlerle beslenen çipura (Sparus aurata) juvenillerinin gelişim ve büyüme performansı incelenmiştir. Çalışma, 3 tekrarlı olarak gerçekleştirilmiş olup, 2 farklı grup bulunmaktadır. Deneme grubunun yemlerine 1 ml.kg-1 probiyotik püskürtme yöntemiyle eklenmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir probiyotik eklemesi yapılmamıştır. Çalışma sonunda elde edilen veriler incelendiğinde, deneme grubundaki balıkların ağırlığı 32,48±5,79 g, total boyu 12,45±0,68 cm, spesifik büyüme oranı %4,35/gün, yaşama oranı %65,9, yem dönüşüm oranı 1,84 olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise ağırlık 26,16±5,71g, total boyu 11,62±0,72 cm, spesifik büyüme oranı %3,98/gün, yaşama oranı %71, yem dönüşüm oranı 2,02 olarak belirlenmiştir. Büyüme performansları incelendiğinde total boy, ağırlık ve yem dönüşüm oranı açısından probiyotik uygulanan grup ile kontrol grubundaki değerler arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the development and growth performance of juvenile sea bream (Sparus aurata) fed with probiotic supplemented diets were investigated. The study was carried out in triplicate and there were 2 different groups. In the experimental group, 1 ml.kg-1 probiotic was added to the feed by spraying method. No probiotic was added to the control group. When the data obtained at the end of the study were analyzed, the weight of the fish in the experimental group was 32.48±5.79 g, total length was 12.45±0.68 cm, specific growth rate was 4.35%/day, survival rate was 65.9% and feed conversion ratio was 1.84. In the control group, weight was 26.16±5.71 g, total length was 11.62±0.72 cm, specific growth rate was 3.98%/day, survival rate was 71% and feed conversion ratio was 2.02. When the growth performances were examined, statistically significant differences were found between the probiotic treated group and the control group in terms of total length, weight and feed conversion ratio (p0.05).