The economic assessment of renewable technologies integration
Yenilenebilir teknolojiler entegrasyonunun ekonomik değerlendirmesi
  1. Tez No: 832966
  2. Yazar: ABDULLAH ALI KHALIF HARIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yenilenebilir enerji teknolojilerini doğalgaz jeneratörleriyle emisyon ve maliyet açısından karşılaştırmak için bir örnek olay çalışması yapıldı. Vaka çalışması, uygun maliyetli enerji üretimiyle tanınan doğal gaz jeneratörleri ile rüzgar-güneş hibrit sisteminin karşılaştırmalı bir analizini içermektedir. Hibrit yenilenebilir enerji sistemi ile doğalgazla çalışan motor sisteminde kullanılan yük aynı değerde ve 62.500 kW'dır. Tek enerji kaynağı olarak güneş panellerinin kullanılması durumunda başlangıç maliyeti ve net bugünkü maliyet en yüksek seviyededir. Sistemde tek enerji kaynağı olarak rüzgar türbininin kullanılması durumunda başlangıç maliyeti ve net bugünkü maliyet, güneş panelleri ile çalışan sisteme göre daha yüksek çıkmıştır. Rüzgar-güneş sistemi konfigrasyonu hibrit sistem için en iyi durumdur; başlangıç maliyeti ve net bugünkü maliyet, emisyon olmadan rüzgar ve güneş enerjisiyle karşılaştırıldığında en düşük olandır. Doğalgaz jeneratörlerinde başlangıç maliyeti, net bugünkü maliyet ve işletme maliyeti hibrit güç sistemine göre düşüktür, ancak zararlı emisyonlar yüksektir. Bulgular, yenilenebilir enerji kaynaklarının ayrı kullanıldığı senaryoya kıyasla, yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegre edilmesinin, emisyonları azaltmak ve genel maliyetleri en aza indirmek için en faydalı alternatifi sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A case study was conducted to compare renewable energy technologies with natural gas generators in terms of emissions and costs. The case study included a comparative analysis of natural gas generators, renowned for their cost-effective energy generation, and a Wind-solar hybrid system. The load that was used in the hybrid renewable energy system and the engine system running on natural gas was the same value of 62,500 kW. In the case of using solar panels as the only source of energy, the initial cost was the highest. In the case of using the wind turbine as the only source of energy in the system, the initial cost was lower than the system that works on solar panels, but it was also high. The case in which the system was operated using the wind turbine and solar panels as an energy source was the best case for the system, the initial cost was the lowest compared to wind and solar with no emissions produced. In the case of natural gas generators, the cost was low compared to the hybrid power system, and the operating cost was also low, but the harmful emissions were high. The findings show that integrating renewables into the grid presents the most beneficial alternative for decreasing emissions and minimizing overall costs, compared to the scenario where renewable energy sources are used separately.