Eğik şok dalgalarında ve rayleıgh akışlarında ekserji analizi ve iyileştirilmesi
Exergy analysis and improvement in inclined shock waves and rayleigh flows
  1. Tez No: 833085
  2. Yazar: BAHAR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİ KARAALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Şok dalgası, fizikte bir akışkandaki yerel ses hızından çok daha hızlı hareketli bir dalga türü olarak tanımlanması mümkündür. Normal bir dalga gibi, şok dalgası da enerji taşır ve bir ortam aracılığıyla birlikte yayılabilir. Aynı zamanda, basıncın, sıcaklığın ve ortamın yoğunluğunda ani, neredeyse süreksiz bir değişim ile karakterize edilebilir. Eğik Şok Dalgasına bakıldığı zaman; eğik şoklar çoğunlukla süpersonik akımın kendi içine doğru döndüğü yerlerde meydana gelir. Normal şok eğik şokun bir özel hali olduğu söylenebilir. Eğik şok dalgasını geçerken Mach sayısı azalmakla birlikte akım ses altı rejime inmez. Basınç, sıcaklık ve yoğunluk ise bir artış gösterir. Ekserji, Termodinamik sistemin içerdiği enerji potansiyelinin, seçilmiş referans durumuna göre kullanılabilirliğinin göstergesi şeklinde tanımlanmaktadır. Tersinir süreç sonunda, ekserji eğer sistem çevre ile denge haline gelmişse, meydana gelen entropiden dolayı kullanılamaz olan enerji kısmı çıkarıldıktan sonra, kurumsal olarak elde edilebilecek en büyük faydalı iş miktarı olarak da tanımlanır. Yani sistem enerjisinin entropiden arındırılmış enerji olarak da tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
It is possible to define a shock wave in physics as a type of wave traveling much faster than the local speed of sound in a fluid. Like a normal wave, a shock wave carries energy and can propagate together through a medium. It can also be characterized by a sudden, almost discontinuous change in pressure, temperature, and density of the medium. When looking at the Oblique Shock Wave; Oblique shocks mostly occur where the supersonic current turns inward. Normal shock can be said to be a special case of oblique shock. While the Mach number decreases while passing the oblique shock wave, the current does not go down to the subsonic regime. Pressure, temperature and density show an increase. Exergy is defined as an indicator of the availability of the potential energy contained in a thermodynamic system with respect to any reference state. Exergy is also expressed as the maximum amount of useful work that can be obtained theoretically, after deducting the energy that becomes unusable because of the entropy formed, if the system maintains equilibrium with the environment because of a reversible process. In system energy, exergy is defined as energy free from entropy.