The retail stores and their changing role in omnichannel retailing
Perakende mağazaları ve çok kanallı perakendecilikte değişen rolleri
- Tez No: 832986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSER BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda, çevrimiçi alışverişin hızlanmasıyla birlikte, çok kanallı perakendecilik popüler hale geldi ve perakendeciliğin geleceği olacak çünkü saf çevrimdışı perakendeciler geleneksel kanallarına çevrimiçi kanallar ekliyorlar. Perakende kanallarının tamamen entegre edilerek sorunsuz bir alışveriş deneyimi sağlayan yeni perakende paradigmasında mağazalar, müşterilere yakınlıklarından kaynaklanan konum avantajlarından dolayı kilit bir role sahiptir. Eldeki araştırma, finansal faktörleri göz önünde bulundurarak, en uygun dağıtım ağı yapısını bulmak için çok kanallı perakende ağındaki Tuğla ve Harç mağazalarının (BMS) farklı işlevlerini araştırıyor. Bu amaçla, Çok Kanallı Perakendecilikte ortamında mağaza verimliliğine etki eden faktörleri belirliyoruz. Daha sonra, mağazaların karlarını farklı roller altında (fiziksel perakende mağaza, karanlık mağaza ve showroom) değerlendirmek için bir model geliştiriyoruz ve bu da en karlı perakende ağ konfigürasyonunu bulmamızı sağlıyor. Ayrıca, ürün satış fiyatı, üretim maliyeti, mağaza içi satışların operasyonel maliyeti, eve teslimat maliyetleri ve çevrimiçi sipariş veren müşterilerin oranı gibi bazı önemli faktörlerin etkisini inceledik. mağazadan teslim alma ve çevrimiçi müşterilerin teslim süresi hassasiyeti. Sonucumuz, bahsedilen faktörlerin perakende ağı karlılığı ve/veya yerleşimi üzerindeki ciddi etkilerini ortaya koydu. Ayrıca sonuçlar, hibrit perakende yapılarına sahip ağların (mağazaların en karlı işlevlerine göre rol oynadığı) tek tip perakende ağlarından daha düşük bir kâr düşüşüyle karşı karşıya olduğunu göstermiştir. Dağıtım ağı verimliliğinin yapı tasarımına bağlı olduğu göz önüne alındığında (Prabhuram ve diğerleri, 2020), bu çalışma tarafından sunulan yaklaşım, çok kanallı perakendecilerin dağıtım ağlarının yapısını optimize ederek verimliliklerini artırmalarına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
In recent years, with accelerating online shopping, Omnichannel retailing has become popular and will be the future of retailing because pure offline retailers have been adding online channels to their traditional channels. In the new retailing paradigm that provides a seamless shopping experience by fully integrating retail channels, stores have a pivotal role because of their location advantage based on their proximity to customers. The research at hand, considering financial factors, investigates the different functions of Brick-And-Mortar stores (BMS) in an Omnichannel retail network to find the most proper distribution network structure. For this purpose, we determine the main factors on store efficiency in an Omnichannel environment. Afterward, we develop a model to evaluate the stores' profits under different roles (physical retail store, dark store, and showroom), which enable us to find the most profitable retail network configuration with retail stores' changing roles. Moreover, we examined the impact of some crucial factors on an Omnichannel retail network, such as product sales price, cost of production, the operational cost for in-store sales, home delivery costs, and the ratio of customers who order online with pick-up in-store, and lead-time sensitivity of online customers. Our result revealed the severe effects of lead time sensitivity, operating cost, and home delivery cost on retail network profitability or/and layout. Furthermore, results demonstrated that networks with hybrid retail structures (wherein stores play roles according to their most profitable function) face a lower profit reduction than uniform retail networks. Considering that the distribution network efficiency depends on its structure design (Prabhuram et al., 2020), the presented approach in this study helps Omnichannel retailers enhance their efficiency by optimizing the structure of their distribution networks by increasing the flexibility of possible roles that stores play.