Transmedyal dünyaların inşası: Orta Dünyada kurgusal mimarî temsiller
Worldbuilding of transmedial worlds: Architectural representations in Middle Earth
- Tez No: 832987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İletişim Bilimleri, Architecture, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Transmedya hikaye anlatımı, medyalar arası yakınsama kültürünün ve hikaye anlatımının değişen doğasının bir sonucu olarak ortaya çıksa da kurgusal dünyalara Homeros'un İlyadasın'dan Tolkien'in Orta Dünyasına kadar uzanan geniş bir çerçevede izlerine rastlamak mümkündür. Günümüz dijital çağında hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler ve markalaşmanın önemi özellikle eğlence sektörü ve transmedya dahilinde kurgusal dünyaların kullanımını cazip hale getirmiştir. Aynı zamanda hikaye anlatımının interaktif hale gelişi de tüketicilerin katılımcı ve aktif bir rol üstlenmelerini sağlamıştır. Gittikçe büyüyen marka sistemlerinin karmaşıklaşması ve gelişmesiyle birlikte sektörde, kendi markaları etrafında bir dünya inşa etme eğilimi gözlenmektedir. Bu bağlamda; J. R. R. Tolkien'in ikincil dünyası Orta Dünya, var olan inşa edilmiş en kapsamlı ve başarılı kurgusal dünya yaratım örneklerinden biridir. Bu araştırmanın amacı, Henry Jenkins'in transmedya ile ilgili dünya yaratma sanatı yaklaşımını temel alarak Orta Dünya kapsamında mimari araçların ikna edici ve akıcı deneyimlere olan etkisini araştırmaktır. Araştırma için bir anket düzenlenmiş ve elde edilen sonuçlarsa mimari bir perspektifte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transmedia storytelling emerged as a result of the convergence culture between different media and the changing nature of storytelling. It is possible to trace its roots in a wide range of fictional worlds, from Homer's Iliad to Tolkien's Middle-earth. In today's digital age, rapidly advancing technological developments and the importance of branding have made the use of fictional worlds, especially within the entertainment industry and transmedia, increasingly attractive. At the same time, the interactive nature of storytelling has enabled consumers to take on a participatory and active role.As brand systems continue to grow and evolve, there is a trend in the industry to construct a world around their own brands. In this context, J.R.R. Tolkien's secondary world of Middle-earth stands out as one of the most comprehensive and successful examples of world-building. The purpose of this research is to explore the impact of architectural tools within the scope of Middle-earth, based on Henry Jenkins' approach to the art of world-building in transmedia, on persuasive and immersive experiences. A survey was conducted for the research, and the results were evaluated from an architectural perspective.