Bazı organik çözücülerin Daphnia magna'nın davranış ve antioksidan enzim aktivitesine etkisi
The effect of some organic solvents on the behavior and antioxidant enzyme activity of Daphnia magna
  1. Tez No: 833008
  2. Yazar: HÜSEYİN ERGÜN ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, bazı organik çözücüler(Toluen, Kloroform, n-Hekzan ve Fenol)'in Daphnia magna'da gösterebileceği toksik etkileri hem fizyolojik hem de biyokimyasal olarak ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada D. magna 4 organik çözücünün daha önceden literatürde bildirilen lethal dozlarının 1/50, 1/100 ve 1/200 oranında olacak dozları ile 14 gün için maruz bırakıldı. Uygulamanın 3, 7 ve 14. gününde daphniaların kalp atım sayısı, toraks ve abdominal kavite aktiviteleri incelendi. Ayrıca malondialdehit (MDA), katalaz (CAT), glutatyon (GSH) ve glutatyon S transferaz (GST) aktiviteleri tespit edildi. Kalp atımı, toraks ve abdominal kavite gibi fizyolojik faaliyetlerin D. magna'da bütün solvent uygulamalarının tamamında uygulamanın 3. gününde azalmaya başladığı ve özellikle kalp atım sayısında uygulama sonunda durma noktasına geldiği görüldü. Her üç aktivite için istatistiki olarak anlamlı farklılıklar bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to demonstrate the potential toxic effects of some organic solvents (Toluene, Chloroform, n-Hexane, and Phenol) on Daphnia magna, both physiologically and biochemically. In the study, D. magna was exposed to doses of the 4 organic solvents at 1/50, 1/100, and 1/200 of the previously reported lethal doses found in the literature for a duration of 14 days. On the 3rd, 7th, and 14th days of exposure, the heart rate, thoracic, and abdominal cavity activities of Daphnias were examined. Additionally, malondialdehyde (MDA), catalase (CAT), glutathione (GSH), and glutathione S-transferase (GST) activities were determined. Physiological activities such as heart rate, thoracic, and abdominal cavity activities started to decrease on the 3rd day of exposure in all solvent applications, and especially the heart rate came to a standstill at the end of the exposure period. Significant differences were found for all three activities.