Türk bankacılık sektöründe sürdürülebilirlik ve etkinlik
Sustainability and efficiency in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 833016
  2. Yazar: SHERY ASKANDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DONDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, günümüzdeki bankacılık sektörünün en önemli gündemlerinden biri haline gelmiştir. Bunun önemli bir nedeni bankacılık sektörünün sürdürülebilirlik konusundaki rollerinin tüketici gözündeki olumlu algısı yatmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma amaçları göz önüne alındığında bankaların sürdürülebilirlik eylemleri karlılıklarına etkisi açısından değil, aynı zamanda etkinlikleri üzerine odaklanmalıdır. Bankacılıkta etkinlik konusu da ekonomik istikrar için önemlidir ve herhangi bir ekonominin büyümesine karşı engel teşkil edebilir. Bu araştırma, sürdürülebilirliğin bankaların etkinlik düzeyini nasıl etkilediğini açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, sürdürülebilirliğin finansal sistemde oynadığı kritik rolü daha iyi anlamak için sürdürülebilirlik ile bir bütün olarak ele alınan finansal sistem arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ardından, finansal sistemin en önemli parçalarından biri olan bankacılık sektöründeki sürdürülebilirliği yakından incelenmektedir. Tezimiz, sürdürülebilirlik kredilerinin 2019-2021 döneminde listelenen ticari Türk bankalarının etkinlik puanı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu analizde Stokastik Sınır Analizi (SFA) kullanılmaktadır. 20 Türk ticari bankası seçilmiş ve Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) toplam krediler, maliyetler ve mevduat dahil olmak üzere ilgili veriler ile analiz yapılmıştır. Elektrik, eğitim ve sağlık sektörlerine ilişkin veriler bankaların finansal raporlarından toplanmıştır. Bulgular, banka tarafından sağlanan sürdürülebilirlik kredilerinin etkinlik düzeyi üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu göstermiştir. Değerleri nispeten düşük olsa da krediler hala bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, bankaların etkinliğini artırmak için çeşitli endüstrilerde sürdürülebilirliği teşvik eden daha fazla girişime kredi kolaylığı sağlaması şeklinde bir politika önerisi ile çalışma sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development became one of the most important agendas in today's banking industry. An important reason for this is the positive perception of the banking sector's role in sustainability in consumers' eyes. Given the sustainable development goals, sustainability procedures for banks should focus not only on their impact on their profitability but also on their effectiveness. The question of efficiency in banking is also important for economic stability and may be an impediment to the growth of any economy. The study aims to shed light on how sustainability affects banks' level of efficiency. The research examines the relationship between sustainability and the financial system as a whole to better comprehend the critical role that sustainability plays in the financial system. Then, take a close look at sustainability in the banking industry as one of the most important parts of the financial system. Our thesis, studies the effect of sustainability credits on the efficiency score of commercial Turkish banks listed over the period 2019–2021. The Stochastic Frontier Approach (SFA) is used in this analysis. Twenty Turkish commercial banks were selected and collected data from the Association of Turkish Banks (TBB), including total loans, costs, and deposits. The data for the electricity, education, and health sectors have been collected from the financial reports of banks. The results showed a favorable effect of the bank-provided sustainability credits on the level of their efficiency. Credits still have an impact, even though their value is relatively low. Therefore, in order to increase the effectiveness of banks, the study ends with a policy proposal that provides loan ease for more attempts to promote sustainability in various industries.