Home feeling of Turkish diaspora in Gaggenau, Germany: A cross-generational case study
Almanya, Gaggenau'da yaşayan Türk diasporasına ait ev duygusu: Nesiller arası bir vaka çalışması
  1. Tez No: 833042
  2. Yazar: AYŞEGÜL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ev duygusu, güvenlik, konfor, barınma, anlam, kimlik, sosyal yaşam gibi insan yaşamı için temel kavramları barındırması ile bir ihtiyaç niteliğindedir. Ev duygusu, içinde barınılan özel yaşam alanını kapsadığı gibi bu alanın ötesindeki mekanlara da taşabilen bir duygudur. Bu anlamda hem kendi evini hem de mahallesini terk edip yeni bir yaşam kuran göçmen grubu ev duygusu elde etme konusunda değişkenlik göstermektedir. Kentsel mekanla doğrudan ilişkili bu duygunun eksikliği, şehir planlama disiplini açısından önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada, hem özel yaşam alanındaki hem de mahalledeki ev duygusunu kapsaması açısından ev duygusu, daha kapsayıcı bir kavram olan yer duygusu bağlamında, Almanya, Gaggenau'da yaşayan Türk diasporasının evde ve mahalledeki yer duygusunun üç farklı nesil üzerinden karşılaştırılması yoluyla incelenmiştir. Bu kapsamda Türk diasporasında ait üç farklı neslin evlerinde (1) ve mahallelerinde (2) hissettiği yer duygusunun farklılaşmasını araştıran iki araştırma sorusu formülize edilmiştir. Maksatlı örnekleme ile belirlenen örneklem grubu üç nesilden toplam 30 katılımcıdan oluşmaktadır. Nicel yöntem kullanılarak yer duygusunun ölçümü yer kimliği, yer bağlılığı ve yere bağımlılık olarak üç alt kategori üzerinden oluşturulan anket soruları ile ölçülmüştür. Yanıtlar 5 puanlı Liket ölçeği ile verilmiştir. Varyans analizi, IBM SPSS 26 Programı ile gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda haritalama yöntemi kullanılmış ve iki yöntemin sonuçları ilişkilendirilmiştir. Veri sonuçlarına göre üç jenerasyon arasında yapılan karşılaştırmada evde yer duygusu jenerasyonlar arasında istatistiksel olarak önemli bir fark ortaya koymazken mahallede yer duygusu birinci ve üçüncü jenerasyon arasında önemli bir farklılık sergilemektedir. Bu sonuçla ilişkili olarak üçüncü neslin mahalle deneyimi daha geniş bir ölçeğe yayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A feeling of home represents a necessity encompassing the fundamental concepts of human life, such as security, comfort, shelter, meaning, identity, and social life. Home feeling contains the individual's personal living space and extends beyond. In this sense, achieving a home feeling varies for immigrants who left their homes and neighborhoods to establish a new life. The lack of this feeling, closely associated with the urban environment, holds significance for the city planning discipline. In this study, sense of home, containing both the sense of home in the personal living space and the neighborhood, has been examined within the broader framework of the sense of place. A comparison between the levels of sense of place among three different generations of the Turkish diaspora residing in Gaggenau, Germany, is provided. Two research questions investigating the difference between the level of sense of place at home (1) and in the neighborhood (2) among three different generations of the Turkish diaspora are formulated. The sample group comprises a total of 30 participants from three generations, determined through convenience sampling. The quantitative measurement of sense of place is conducted through the survey questions regarding three sub-scales of sense of place which are place identity, place attachment, and place dependence. Answers depend on a 5-point Likert scale. A variance analysis is conducted through IBM SPSS 26 Software. Following this, a mapping method is employed, and both analyses are correlated. When comparing the three generations, the sense of place at home does not reveal a statistically significant difference between the three generations. However, sense of place in the neighborhood reveals a significant difference between the first and third generations, with the third (youngest) generation representing a higher mean value than the first. Relatedly, the neighborhood experience of the third generation spreads to a wider scale.