Ultrases dalgaları ile oleozom ekstraksiyonunun optimizasyonu ve model emülsiyon formülasyonunda kullanımı
Optimization of oleosome extraction with ultra-sonication and its use in model emulsion formulation
  1. Tez No: 833043
  2. Yazar: BETÜL HARMANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Oleozomlar, protein ve fosfolipitler ile çevrili bir lipit çekirdeğinden oluşur. Bu yapı içerisindeki yağ doğal olarak dış ortam etkisinden (sıcaklık, oksijen vb.) korunmaktadır. Ancak oleozomların ekstraksiyonunda uygulanan düşük sıcaklıkta suda bekletme/daldırma işlemi, ekstraksiyon süresini uzatmakta ve endüstriyel açıdan olaozom kullanımını sınırlandırmaktadır. Oleozomların ekstraksiyonu, dış yapısındaki protein tabaka sebebiyle protein ekstraksiyonuna benzemektedir. Bu sebeple protein ekstraksiyonunda kullanılan yenilikçi yöntemlerden olan ultrases uygulaması oleozom ekstraksiyonunda kullanılabilir. Bu çalışmada ultrases uygulaması ile suda bekletme süresinin azaltılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, ultrases desteği ile suda bekletme işlemi cevap yüzey yöntemi kullanılarak optimize edilmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda sonikasyon işleminin oleozom ekstraksiyonuna etkisi incelenmiş olup en yüksek verim 92,59 genlik ve 46,97 dakikada elde edilmiştir. Sonrasında ise oleozomlar kullanılarak model emülsiyonlar elde edilmiş ve reolojik analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oleosomes consist of a lipid core surrounded by protein and phospholipids. The oil in this structure is naturally protected from the external environment (temperature, oxygen, etc.). However, the low-temperature soaking process applied in the extraction of oleosomes prolongs the extraction time and limits the use of oleosome from an industrial point of wives. Extraction of oleosome is similar to protein extraction due to the protein layer in its outer structure. Ultrasound application which is one of the innovative methods used in protein extraction, can also be used in oleosome extraction. In this study, it was aimed to reduce the soaking time in the water with the ultrasound application. The soaking process bye ultrasound was optimized using the response surface method. As a result of this study, the effect of sonication on oleosome extraction was investigated and the highest yield was obtained at 92.59 amplitudes and 46.97 minutes. Afterwards, model emulsions were produced using oleosomes and and rheological analyzes were performed.