Karbon nanotüp, karbon siyahı ve niyobyum nanoparçacık temelli bir elektrokimyasal platform ile parasetamolün saptanması
Determination of paracetamol using an electrochemical platform based on carbon nanotubes, carbon black and niobium nanoparticles
  1. Tez No: 833070
  2. Yazar: ARIJ ALASKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Camsı karbon elektrotların karbon nanosiyahı, karbon nanotüp ve niyobyum nanotanecikleri ile kaplanması ile parasetamolün voltametrik yöntem ile saptanması için yeni bir voltametrik sensör geliştirilmiştir. Hazırlanan voltametrik sensör, parasetamolün elektrokimyasal reaksiyonunda hem yüksek bir elektrokatalitik aktivite sergilemiş ve akım cevabında önemli artış sağlanmıştır. Voltametrik sensör, pH değeri 7 olan 0.1 M PBS ortamında parasetamolün analitik olarak saptanmasında kullanılmıştır. Akım cevabı, 2.10-7 M ile 1.24.10-6 M aralığında parasetamol derişimi ile doğrusal olarak artış göstermiştir. Saptama sınırı ise 1.3x10-9 mol.L-1 (S/N=3) olarak belirlenmiştir. Hazırlana sensör, parol numunesinde parasetamolün saptanmasına mükemmel bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric sensor was developed for the detection of paracetamol by voltammetric method by coating glassy carbon electrodes with carbon nanoblack, carbon nanotube and niobium nanoparticles. The prepared voltammetric sensor exhibited a high electrocatalytic activity in the electrochemical reaction of paracetamol and a significant increase in current response was achieved. A voltammetric sensor was used for the analytical detection of paracetamol in 0.1 M PBS medium with pH value 7. The current response increased linearly with paracetamol concentration between 2.0x10-7 M and 1.24x10-6 M. The detection limit was determined as 1.24x10-9 mol.L-1 mol.L-1 (S/N=3). The prepared sensor was perfectly applied in detecting paracetamol in parol sample.