Identification of physiological and biochemical traits related to high tuber yielding in potato under drought conditions
Kuraklık koşullarında patateste yüksek yumru verimi ile ilgili fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerin tespit edilmesi
  1. Tez No: 833086
  2. Yazar: SAAD AHSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. UFUK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Patates değerli bir gıda ürünüdür ve büyümesini, verimini ve kalitesini etkileyen kuraklık stresi gibi birçok faktör vardır. Bu nedenle, kurak koşullarda patateslerde yüksek yumru verimi ile ilgili fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerin belirlenmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır. Kuraklık ve kontrol koşullarında 9 adet yüksek verimli, 9 adet orta verimli ve 7 adet düşük verimli olmak üzere toplam 25 adet patates genotipi kullanılmıştır. Yumrular saksılara ekilmiş ve yumru oluşum aşamasında kontrol ve kuraklık olmak üzere iki gruba ayrılmış ve bitkilere 12 gün ara sulama ile kuraklık uygulanmıştır. Deneme iki kez gerçekleştirilmiş ve normal ve kurak koşullarda farklı patates genotiplerinin (yüksek verimli, orta verimli ve düşük verimli genotipler) Biyokimyasal özellikleri, fizyolojik parametreleri ve enzimatik aktivitelerine ilişkin veriler belirlenmiştir. Sonuçlar, kuraklık koşullarında tüm genotiplerde MDA, prolin, SOD, POD ve APX içeriklerinin arttığını göstermiştir. CAT, RWC, Fotosentez hızı, terleme hızı ve stoma iletkenliği ve yumru verimi, kuraklık koşullarına kıyasla kontrol koşullarında önemli ölçüde daha yüksekti. Klorofil içeriği ve yaprak sıcaklığı hem normal hem de kurak koşullarda önemli ölçüde etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Potato is a valuable food crop and number of factors affect its growth, yield and quality including drought stress. So, a study was conducted for the identification of physiological and biochemical traits related to high tuber yielding in potatoes under drought conditions. A Total of 25 potato genotypes, 9 high-yielding, 9 moderate-yielding, and 7 low-yielding under drought and control conditions, were used. Tubers were planted in pots, and during the tuber initiation phase, they were separated into two sets: one as the control group and the other subjected to drought conditions by withholding irrigation for a duration of 12 days. The experiment was conducted two times and data for Biochemical traits, physiological parameters and enzymatic activity of different potato genotypes (high-yielding, moderate-yielding and low-yielding genotypes) under control and drought conditions were determined. The findings revealed that when subjected to drought conditions, all genotypes exhibited an increase in MDA, proline, SOD, POD, and APX levels. The CAT, RWC, Photosynthesis rate, transpiration rate and stomatal conductance and tuber yield were significantly higher under control conditions as compared with drought conditions. The chlorophyll content and leaf temperature were not affected significantly under both normal and drought conditions.