Turizm sektöründe robot kullanımına ilişkin algılanan değerin satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of perceived value regarding the utilization of robots i̇n the tourism sector on purchase intention
  1. Tez No: 833093
  2. Yazar: BERKAY KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, turizm işletmelerinde robotların kullanımının ziyaretçiler açısından algılanan değerini ölçmek ve bu algılanan değerin satın alma niyeti ile ilişkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda yaş kuşaklarına göre satın alma niyetinin farklılaşıp farklılaşmadığının tespit edilmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrusunda yapılan çalışmanın evrenini Eskişehir'de ikamet eden ve turizm işletmelerinde kullanılmaya başlanan robotlar hakkında bilgi sahibi olan bireyler oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Toplanan 253 anket ile analizler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler Smart-PLS ve SPSS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışma içerisinde faktör analizleri gerçekleştirilmiş ve ayrışma geçerliliğini test etmek için Fornell-Lacker kriterlerine başvurulmuştur. Çalışmanın hipotezlerini test edebilmek için yapısal model test edilmiştir. Son olarak kuşak farklılığının satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığını analiz etmek için Anova testine başvurulmuştur. Analizler sonucunda algılanan fayda, somut varlıklar ve kişisel katılımın algılanan fayda üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda algılanan değerin satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Algılanan kullanım kolaylığının ise algılanan değer üzerinde bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Son olarak turistik işletmelerde robotların kullanımı ile satın alma niyetinin yaş gruplarına göre farklılığı incelenmiş ve tüm yaş kuşakları arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the perceived value of the use of robots in tourism businesses for visitors and to determine the relationship of this perceived value with purchasing intention. It also aims to determine whether purchasing intention differs according to age groups. For this purpose, the population of the study consists of individuals who reside in Eskişehir and have knowledge about robots that have started to be used in tourism enterprises. Convenience sampling method was used in sample selection. Analyzes were carried out with 253 surveys collected. The collected data were analyzed through Smart-PLS and SPSS programs. Factor analyzes were performed in the study and Fornell-Lacker criteria were used to test discriminant validity. The structural model was tested to test the hypotheses of the study. Finally, Anova test was used to analyze whether generation difference has a significant effect on purchasing intention. As a result of the analysis, it was concluded that perceived benefit, tangible assets and personal participation had a significant effect on perceived benefit. At the same time, it was revealed that perceived value has a positive and significant effect on purchase intention. It was concluded that perceived ease of use had no effect on perceived value. Finally, the difference between the use of robots in touristic businesses and the purchase intention according to age groups was examined and it was concluded that there was a significant difference between all age groups.