Pulmoner embolide spesı ile pabtoıo, klinik, biyokimyasal, radyolojik parametrelerin retrospektif değerlendirilmesi ve prognozu öngörmede rolü
Retrospective assessment of pulmonary embolism spesi, pabtoio, clinical, biochemical, radiological parameters and their role in predicting prognosis
- Tez No: 858743
- Danışmanlar: DOÇ. RECAİ ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Radyolojik olarak Bilgisayarlı tomografi pulmoner anjıografi (BTPA) ile pulmoner emboli tanısı alan hastalarda klinik olasılık skorlamalarından kısaltılmış pulmoner emboli şiddet indeksi (sPESI ) ile trombüs yükü belirteçlerinden olan pulmoner arter obstrüksiyon indeks oranı (PABTOI ) arasında ve klinik ve labaratuvar parametreleri arasında ilişki olup olmadığını belirlemek, PABTOIO ile sPESI karşılaştırılarak PABTOIO' nun mortalite belirteci olup olmadığını belirlemek amacıyla bu çalışmayı yaptık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2019-2022 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Servisi'ne yatırılıp BTPA ile akut pulmoner emboli tanısı alan hastaları içeren retrospektif bir çalışmadır. Toplam 117 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların hepsinin BTPA ile kanıtlanmış pulmoner emboli tanısı vardı. BTPA da yeterli kontrast geçişi olmayan, şüpheli dolum defektleri olan, ventilasyon perfüzyon sintigrafisi (VQ) ile emboli tanısı koyulan hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Hastaların anamnezi, demografik verileri, vücut kitle indeksleri, laboratuvar ve fizik muayene bulguları, eşlik eden komorbiditeleri, , sPESI için gerekli kriterler tarandı. Labaratuvar parametrelerinden D-dimer, laktat, CRP, hemogram, geniş biyokimya, CK-MB, troponin, arter kan gazları, USG ile saptanmış DVT olup olmadığı incelendi. Embolinin lokalizasyonuna göre segmental, subsgemntal, lober, ana pulmoner arterde emboli olup olmadığına göre PABTOIO belirlendi. PABTOIO oranı ile klinik, labaratuvar ve sPESIye göre ayrılan gruplar arasında farklılık olup olmadığı belirlendi. Tüm istatistiksel analizler R version 4.1.2 (www.r-project.org) istatistiksel programlama dili yardımıyla gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya BTPA ile akut emboli saptanan 117 hasta alındı. Hastaların 67'si kadın (%57.3), 50'si erkekti(%42.7). sPESİ sınıflamasına göre yüksek riskli olarak sınıflanan hastaların yaş ortalaması düşük riskli olarak sınıflanan hasta grubundan anlamlı olarak daha yüksekti. Yüksek riskli grupta düşük riskli gruba göre eşlik eden komorbidite varlığı istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksekti. (p.047). Yüksek riskli sınıftaki hastalarda daha yüksek oranda KKY/KAH (p=.020), Astım (p=.006), KOAH (p=.018) ve malignite (p=.002) görülmekteydi. Saturasyon yüksek 102 riskli grupta düşük riskli gruba göre anlamlı olarak daha düşük seyretmekteydi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: There is a relationship between the pulmonary embolism severity index (sPESI), abbreviated from clinical probability scoring, and the pulmonary artery obstruction index ratio (PABTOIO), which is one of the markers of thrombus burden, and between clinical and laboratory parameters in patients diagnosed with pulmonary embolism by radiological computed tomography pulmonary angiography (CTPA). We conducted this study to determine whether PABTOIO is a mortality indicator by comparing PABTOIO with Spesi. MATERIALS AND METHODS: This is a retrospective study involving patients diagnosed as acut pulmonary embolism by CTPA who were admitted to the Educational Diseases Service of Selçuk University Faculty of Medicine between 2019- 2022. A total of 117 patients were included in this study. All of the patients included in the study had a diagnosis of pulmonary embolism proven by CTPA. Patients who did not have adequate contrast transmission in CTPA, had suspicious filling defects, and were diagnosed with embolism by VQ, were excluded from the study. Patients' anamnesis, demographic data, body mass index, laboratory and physical examination findings, accompanying comorbidities, and criteria for sPESI were rewiewed. Laboratory parameters such as D-dimer, lactate, CRP, hemogram, broad biochemistry, CK-MB, troponin, arterial blood gases, and DVT detected by USG were noted.PABTOIO was determined according to the localization of the embolism, whether there were an embolisms in the segmental, subsgemntal, lobar, or main 105 pulmonary arteries. It was determined whether there was a difference between the PABTOIO ratio in the groups separated according to clinical, laboratory and sPESI All statistical analyzes were performed with the help of statistical programming language R version 4.1.2 (www.r-project.org) RESULTS: 117 patients diagnosed with acute pulmonary embolism by CTPA were included in the study. Of the patients, 67 (57.3%) were female and 50 (42.7%) were male. The mean age of patients classified as high risk according to sPESI classification was significantly higher than the patient group classified as low risk. The presence of concomitant comorbidity was statistically significantly higher in the high-risk group than in the low-risk group. (p.047). High-risk patients had higher rates of CHF/CAD (p=.020), asthma (p=.006), COPD (p=.018), and malignancy (p=.002). Oxygen saturation was significantly lower in the high-risk group than in the low- risk group. (90 (76 – 98) vs.