Rethinking digital product development and user experience practices in industrial design education
Endüstriyel tasarım eğitiminde dijital ürün geliştirme ve kullanıcı deneyimi uygulamalarını yeniden düşünmek
- Tez No: 833166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Son yıllardaki gelişmeler endüstriyel tasarım mesleğinin kapsamını birçok alanda genişletmiş ve dijital yaklaşımları içeren çağdaş endüstriyel tasarım alanlarını ortaya çıkartmıştır. Etkileşim tasarımı, kullanıcı arayüzü (UI), kullanıcı deneyimi (UX) ve hizmet tasarımı, artan pazar ilgisi ve değeri ile öne çıkan alanlar arasındadır. Günümüzde birçok endüstriyel tasarımcı bu alanlara yönelmektedir. Ancak bu alanların temelleri akademiden ziyade piyasada işbirliği içinde çalışan çeşitli disiplinlerden (örn. bilgisayar bilimleri, psikoloji, sosyoloji) oluştuğu için disiplinler arası bir yapıya ve kendilerine özgü tasarım süreçleri, araçları ve yöntemlerine sahiptir. Endüstriyel tasarım ve dijital ürün geliştirme arasında birçok benzerlik olsa da, endüstriyel tasarımcıların örgün eğitimlerinde karşılaşmadıkları belirli beceri ve bilgiler de bulunmaktadır. Bu araştırma, endüstriyel tasarım eğitimi ile UX meslekleri arasındaki boşluğu araştırmaktadır. Veri toplama aşamasında, dijital ürün geliştirme süreci, özellikle de endüstriyel tasarım eğitimindeki UX uygulamaları, ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümündeki endüstriyel tasarım bitirme projeleri aracılığıyla incelenmektedir. Bu kapsamda, endüstriyel tasarım öğrencileri ile iki çevrimiçi anket, 24 öğrencinin bitirme projesi sunumlarının görsel içerik analizi, ve endüstriyel tasarım öğrencileri, akademisyenler ve UX profesyonelleri ile 35 yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları (1) endüstriyel tasarım eğitiminde dijital ürün geliştirme ve UX uygulamaları için olası yönler, (2) dijital ürün geliştirmenin endüstriyel tasarım eğitiminden UX mesleklerine dönüşümü, ve (3) endüstriyel tasarımcıların UX profesyonelleri olmaları için gereken nitelikleri aydınlatan üç ana sonuç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent developments have expanded the context of industrial design in many areas, and contemporary design fields have emerged incorporating digital approaches. Interaction design, user interface (UI), user experience (UX), and service design are among the prominent fields with increasing market interest and value. Nowadays, many industrial designers are oriented towards these fields. However, since their foundations consist of various disciplines (e.g., computer science, psychology, sociology) working in cooperation in the market rather than academia, they have an interdisciplinary structure with their own design processes, tools, and methods. While there are many similarities between industrial design and digital product development, there also are specific skills and knowledge that industrial designers do not encounter during formal education. This research explores the gap between industrial design education and UX professions. In the data collection phase, the digital product development process, particularly its UX implementations in industrial design education, is explored through the industrial design graduation projects at METU Department of Industrial Design. Two online surveys with industrial design students, visual content analysis of graduation project submissions of 24 students, and 35 semi-structured interviews with students, academics, and UX professionals were carried out. The research findings offer three main conclusions regarding (1) directions for digital product development and UX practices in industrial design education, (2) transformation of digital product development from industrial design education to UX professions, and (3) qualifications for industrial designers on becoming UX professionals.