The Beveridge curve and labour market dynamics in OECD countries
OECD ülkelerinde Beveridge eğrisi ve emek piyasası dinamikleri
  1. Tez No: 393632
  2. Yazar: LİNA BAROKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, Beveridge eğrisi ve Beveridge eğrisinin emek piyasası dinamiklerinde artan önemini anlatılmaktadır. Beveridge eğrisi, genellikle emek piyasasının durumunu belirtmek için kullanılır ve işçilerin sahip olduğu yetkinlikler ile işlerin gerektirdiği yetkinliklerin arasında uyuşmazlık oranını inceler. Esas itibariyle bu çalışmada 2000 ve 2012 yılları arasında, 12 OECD üyesi ülke uygulaması ile birlikte, işsizlik oranı ve açık iş ilanları oranı arasındaki grafiksel negatif ilişkinin üzerinde durulmuştur. Beveridge eğrisinin hareketleri istatistiksel açıklamalar ve şekiller ile birlikte tanımlanmıştır. Daha önceden yapılmış araştırmalara dayanarak, seçilen ülkelerin işsizlik oranları ilave değişkenler ile açıklanmıştır. Bu ilave değişkenler reel minimum ücret ile reel emeğin verimliliğidir. Reel minimum ücret artışının iş arama sürecini uzatarak, işsizlik üzerinde olumsuz etki yaratacağı varsayımı altında modele eklenmiştir. Reel emeğin verimliliği artışı, ülkelerdeki ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkileyeceği varsayılarak, işsizliğe azaltıcı bir etki sağlayacağı öngörülmüştür. Ortak ilişkili hatalar (Common Correlated Errors) ve genişletilmiş ortalama grupları (Augmented Mean Group) tahmin edicileri, hem panel tahmini için hem de ülkelerin bireysel katsayılarını tahmin etmek için kullanılmıştır. Aynı zamanda, sabit etki modeli katsayıları, tahmin edilebilinir genelleştirilmiş en küçük kareler (Feasible Generalized Least Squares), tam değiştirilmiş en küçük kareler (Fully Modified Ordinary Least Squares) ve Prais Winsten regresyonları analizleri ile tahmin edilmiştir. Sonuç olarak, negatif eğilime sahip Beveridge eğrisi onaylanmıştır. Seçilen ülkelerde panel veri analiz sonuçları, emek piyasasındaki verimsizliğe işaret etmektedir. Tahmin edilen açık iş ilanları katsayıları, seçilen ülkelerde Beveridge eğrisinin inelastik bir davranışa sahip olduğunu vurgulamaktadır. Emek ücretlerindeki artış, işsizler ile açık ilanları arasındaki eşleşme oranını daha kötü bir hale getirmektedir ve Beveridge eğrisini dışa doğru kaydıracağı gözlemlenmiştir. Reel minimum ücretlerdeki artış, emek piyasasındaki verimliliği düşürmektedir. Emeğin verimliliğinin işsizlik üzerindeki etkisi negatiftir. Emeğin verimliliği yükseldikçe, işsizler ile açık ilanları arasındaki eşleşme oranı daha iyi bir hal almaktadır. Emeğin verimliliği, emek piyasasının verimliliğini arttırmada pozitif bir role sahiptir. İşsizlik, açık iş ilanları, reel minimum ücretler ve emeğin reel verimliliğinin panel veri sonuçları, seçilen ülkelerdeki emek piyasasında verimsizliği işaret etse de, bireysel ülke sonuçları farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde artan reel minimum ücretlerin, tüketim yolu ile ekonomik büyümeye katkı sağlayarak işsizliği azaltabileceği sonuca varılmıştır. Aynı zamanda bazı ülkelerde artan emek verimliliğin daha az emek talebine neden olarak işsizliği arttırabileceği yönünde bir varsayım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Beveridge curve and its increasing importance in labour market dynamics. This curve studies mismatch ratio of the employee skills to skills that jobs needed and it is often used to identify the state of the labour market. In essence, in this study is concentrated on the graphical negative relationship between unemployment and the job vacancy rate with an application to 12 OECD countries between years 2000 and 2012. Movements in Beveridge Curve is defined and explained by statistical analysis as well as illustrations. The analysis aims to explain unemployment rate of selected countries by the real minimum wage and the labour productivity based on the previous literature. The real minimum wage is included based on it will extend the search duration of candidates if it rises. Real labour productivity is added to the equation based on the idea that an increase in labour productivity can cause a decrease in unemployment rate by accelerating the overall economic growth of a country. The common correlated errors (CCE) and augmented mean group (AMG) estimators are calculated to show both panel data results and country-specific results. On the other hand, fixed effect model is estimated by feasible generalized least squares, fully modified ordinary least squares and Prais- Winsten regression methods. As a result, negatively sloped Beveridge Curve is verified.The estimated values of job vacancy coefficient express an inelastic behaviour of the Beveridge curve in selected OECD countries. The labour costs, in terms of real minimum wages, have worsened the matching rate of unemployed workers and job vacancies; it is leading to an outward shift of the Beveridge Curve. An increase in wages has decreased the labour market efficiency. Labour productivity has a negative impact on the unemployment and this indicates that the labour productivity have improved the matching rate of unemployed workers and job vacancies. In other words, rises in labour productivity have positive impact on increasing the labour market efficiency. Even though the panel data analysis of unemployment and vacancies as well as real minimum wages and real labour productivity shows inefficiency in the labour markets of the selected countries, some of the country specific results of real minimum wages and real labour productivity support the alternative hypothesis of the higher real minimum wages result in an increase in economic activity and growth might cause a decrease in unemployment and the higher real labour productivity result in less demand for labour and thus, increases the unemployment rate.