Determination of changes in escherichia coli O157:H7 and salmonella numbers during the production and storage of kishk
Kişk üretimi ve muhafazası sırasında E. coli O157:h7 ve salmonella sayısında meydana gelen değişimlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 947579
  2. Yazar: SARA KHEDR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ŞAHAN GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı (Veterinerlik)
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında kişk üretimi ve muhafazası sırasında E. coli O157:H7 ve Salmonella'nın hayatta kalma yeteneklerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kişk yapımı için bulgur, yoğurt, süzme yoğurt ve tuz yerel bir zincir marketten temin edildi. Hazırlanan kişk karışımı, E. coli O157:H7 ve Salmonella ile kontamine edildikten sonra 35 oC'de 48 saat fermente edildi ve ardından 53°C'de 4 gün bekletilerek kurutuldu. Kurutma işlemini takiben kişk örnekleri 4°C ve 24°C olmak üzere iki farklı sıcaklıkta 36 gün steril polietilen torbalarda muhafazaya alınarak belirli günlerde mikrobiyolojik [E. coli O157:H7, Salmonella, toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB), toplam psikrofilik aerobik bakteri (TPAB), laktik asit bakterileri (LAB), koliform, Staphylococcus-Micrococcus spp., maya ve küf] ve kimyasal [pH, asittlik ve kuru madde] analizler gerçekleştirildi. Bulgular: Kişk üretimi sırasında fermantasyonun 24. saatinde E. coli O157:H7'nin tespit edilebilir limitin altına (
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: Bulgur, yogurt, strained yogurt, and salt used in the preparation of kishk were procured from a local chain market. The prepared kishk mixture was artificially contaminated with E. coli O157:H7 and Salmonella, then subjected to fermentation at 35 oC for 48 hours, followed by drying at 53°C for four days. After the drying process, the kishk samples were stored at two different temperatures (4°C and 24°C) in sterile polyethylene bags for 36 days. Microbiological analyses (E. coli O157:H7, Salmonella, total mesophilic aerobic bacteria (TMAB), total psychrophilic aerobic bacteria (TPAB), lactic acid bacteria (LAB), coliforms, Staphylococcus-Micrococcus spp., yeasts, and molds), and chemical analyses (pH, titratable acidity, and dry matter content) were conducted at predetermined intervals. Results: During kishk production, Escherichia coli O157:H7 levels dropped below the detectable limit (