Turp mikroyeşillerinde Salmonella enterica typhimurium ve Escherichia coli O157:H7'nin klorlu su ile sprey sulama sırasında dezenfekte edilmesi
Disinfection of Salmonella enterica typhimurium and Escherichia coli O157:H7 on radish microgreen during spray irrigation with chlorinated water
  1. Tez No: 656788
  2. Yazar: ZEYNEP AYTEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNAL TOPALCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mikroyeşillikler endüstriyel ve ev tipi üretimde son dönemlerin trendi haline gelmektedir. Mikroyeşillikler; çeşitli sebze, tahıl ve bitki tohumlarının çimlenerek ilk gerçek yapraklarının oluşumundan sonra 1-3 inç uzunluğuna ulaştıklarında hasat edilen mikro boyutlardaki yeşilliklerdir. Bu çalışmanın amacı, hasattan önce klorlu suyun sprey uygulamasının, Salmonella enterica Typhimurium ve Escherichia coli O157:H7 popülasyonu üzerindeki turp mikroyeşillik üzerindeki etkinliğini belirlemektir. Tohumlar, nalidiksik aside dirençli suşlar ile aşılanmış perlit içine ekilmiştir. Büyüme sırasında, mikroyeşilliklere üç farklı konsantrasyonda (0.50, 1.00 ve 2.00 ± 0.05 ppm serbest klor) klorlu su püskürtülmüştür. Spreyle klorlu su uygulaması mikroyeşilliklere bir kez (9. gün), iki kez (8. ve 9. gün), üç kez (7., 8. ve 9. gün) ve dört kez (6., 7., 8. ve 9. günler) gerçekleştirilmiştir. Aerobik mezofilik bakteri (AMB) popülasyonu ve toplam maya ve küf sayımları (TMKS) da belirlenmiştir. Salmonella ve E. coli O157:H7 popülasyonları, klor konsantrasyonunun artmasıyla daha düşük tespit edilmiştir. Klorlu su, Salmonella ve E. coli O157:H7 popülasyonlarını sırasıyla 1.1 log KOB/g (P < 0.05) ve 0.9 log KOB/g (P > 0.05) 'e kadar azaltmıştır. AMB popülasyonu 1.1 log KOB/g'ye (P > 0.05) kadar azalmıştır. Herhangi bir konsantrasyonda TMKS popülasyonu üzerinde hiçbir etki görülmemiştir. Mikroyeşilliklerin büyümesi sırasında klorlu suyun sprey uygulaması mikrobiyal yükü azaltmaya yardımcı olabilir, ancak yalnızca kontrol önlemleri olarak kullanılamaz.
Özet (Çeviri)
Microgreens have become a recent trend in industrial and household production. They are micro- sized greens harvested when the seeds of various vegetables, grains and plants germinate and reach 1-3 inches long after the formation of their first true leaves. The purpose of this study was to determine the efficacy of spray application of chlorinated water before harvest on population of Salmonella enterica Typhimurium and Escherichia coli O157:H7 on radish microgreen. Seeds were sow in perlite inoculated with nalidixic acid resistant strains. During growth, microgreens were sprayed with chlorinated water at three different concentrations (0.50, 1.00, and 2.00 ± 0.05 ppm free chlorine). Spray application of chlorinated water was performed on microgreens once (day 9), twice (day 8 and 9), three (day 7, 8, and 9) and four times (day 6, 7, 8, and 9). The population of aerobic mesophilic bacteria (AMB) and total yeast and mold counts (TYMC) were also determined. Salmonella and E. coli O157:H7 populations were detected lower with the increase of chlorine concentration. Chlorinated water reduced Salmonella and E. coli O157:H7 populations up to 1.1 log CFU/g (P < 0.05) and 0.9 log CFU/g (P > 0.05), respectively. AMB population decreased up to 1.1 log CFU/g (P > 0.05). No effect on population of TYMC was seen at any concentration. Spray application of chlorinated water during microgreen growth may help to reduce microbial load but cannot be used as only control measures.