Akademisyenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile düşünme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between academicians' life long learning tendencies and thinking styles
  1. Tez No: 833237
  2. Yazar: BİRCAN ÖZKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE ESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, akademisyenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile düşünme stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm akademisyenler, araştırmanın evreni olarak belirlenmiştir. Gerekli izinlerin alınmasının ardından tüm üniversitelere resmi yazı ve kişilerin kurum e-posta adreslerine e-posta atılması yöntemiyle ulaşılarak 1554 kişilik örneklem grubuna ölçek uygulaması yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu,“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ile“Rasyonel-Yaşantısal Düşünme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programına aktarılmıştır. Alt problemler ışığında ölçek puanlarının çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, akademik unvan, yaşanılan yerleşim yeri, akademik araştırma alanı) açısından farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Sonuçlar sosyodemografik değişkenlere göre sınıflanmış ve frekans tabloları şeklinde belirtilmiştir. Değişkenlerden elde edilen sonuçlarla uygun olacak şekilde t testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman-Brown Korelasyon Analizi yapılmış, farklılıkların yönünü belirlemek amacıyla Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak, akademisyenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Akademisyenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri cinsiyet, eğitim durumu ve akademik araştırma alanı değişkenlerine göre farklılık gösterirken yaş, akademik unvan ve yaşanılan yerleşim yeri değişkenlerine göre farklılık göstermemiştir. Akademisyenlerin düşünme stilleri düzeylerinin orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Akademisyenlerin düşünme stilleri yaş, cinsiyet, eğitim durumu, akademik unvan ve akademik araştırma alanı değişkenleri açısından farklılık gösterirken, yaşanılan yerleşim yeri değişkeni açısından farklılık göstermemiştir. Akademisyenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile düşünme stilleri arasındaki ilişkinin toplam puan ve alt boyut puanları açısından anlamlı düzeyde, genel olarak orta düzeyin altında ve pozitif yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between academicians' lifelong learning tendencies and their thinking styles. Relational descriptive method was used in the research. All academicians working in universities affiliated to the Higher Education Institution in the 2022-2023 academic year were determined as the population of the research. After obtaining the necessary permissions, the scale was applied to a sample group of 1554 people, by reaching all universities by means of official letters and e-mails to the institutional e-mail addresses of the individuals. Personal Information,“Lifelong Learning Tendency Scale”and“Rational-Experiential Thinking Styles Scale”were used as data collection tools. The obtained data were transferred to the statistical package program. In the light of the sub-problems, it was examined whether the scale scores differed in terms of various variables (gender, age, education level, academic title, place of residence, academic research area). The results were classified according to sociodemographic variables and presented in frequency tables. In accordance with the results obtained from the variables, t test, Kruskal Wallis H test and Spearman correlation analysis were performed, and Mann Whitney U test was applied to determine the direction of the differences. Based on the findings, it was concluded that academicians have a high level of lifelong learning tendencies. While the lifelong learning tendencies of the academicians differed according to the variables of gender, educational status and academic research area, they did not differ according to the variables of age, academic title and place of residence. It was concluded that the academicians' thinking style levels were at a medium level. While the thinking styles of the academicians differed in terms of age, gender, educational status, academic title and academic research field variables, they did not differ in terms of the place of residence variable. It has been concluded that the relationship between academicians' lifelong learning tendencies and thinking styles is at a significant level in terms of total scores and sub-dimension scores, generally below the medium level and in a positive direction.