Otizmli bireylerin eğitiminde kullanılan materyallerin yeni baskı yöntemleri ve grafik tasarım açısından incelenmesi
Investigation of materials used in the education of individuals with autism in terms of new printing methods and graphic design
- Tez No: 833236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Grafik Tasarım doku renk görsel gibi unsurların belirli ölçütler ve ölçekler gibi prensipler doğrultusunda kullanılarak mesaj ileten ses ve konuşmadan sonraki en etkili iletişim ve sanat türüdür. Bu çalışma otizmli bireyler için eğitim ve tedavilerine yardımcı olabilecek görsel materyaller geliştirmede grafik tasarımın önemini vurgulamaktadır. Görsel öğeler iletişimde çok önemli bir rol oynar ve grafik tasarım, otizmli bireyler için etkili ve anlamlı görsel materyaller oluşturmak için iyi bir potansiyele sahiptir. Grafik tasarımcılar renk, doku, tipografi ve kompozisyon gibi öğeleri kullanarak otizmli bireyler için önemli mesajları ileten ve öğrenmeyi kolaylaştıran materyaller oluşturabilirler. Çalışma, otizmli bireylerin eğitiminde görsel materyallerin kullanılmasının önemini vurgulamakta ve bu popülasyon için etkili eğitim materyalleri geliştirmede grafik tasarımın potansiyelini vurgulamaktadır. Çalışmada özel eğitim öğretmenlerinin görüşlerine başvurulmuş ve materyallerin mevcut durumları ile ideal durumlarla ilgili neler yapılabilirliği araştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre otizmli bireylerin eğitiminde kullanılan materyallerin etkili olabilmesi için dikkat çekicilik, akılda kalıcılık, estetik yeterlilik ve bütünlük gibi unsurların üzerinde durulması gerekmektedir. Tasarım aşamasında bu faktörlerin yenilikçi bir bakış açısıyla ele alınması materyallerin etkinliğini artırabilir. Ayrıca benzer materyallerin uzun süre kullanılmaması ve obsesyon oluşumunun engellenmesi için periyodik olarak değiştirilmesi ve geliştirilmesi önemlidir. Teknolojik gelişmelerden faydalanarak daha işlevsel ve etkili malzemeler tasarlamak da mümkündür. Lenticular baskı ile tasarlanan eğitim materyalinin otizmliler üzerinde etkili olabileceği fikri özel eğitimcilerin görüşüne sunulmuş ve olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Otizmli bireylerin eğitiminde etkili bir araç olabilecek estetik yetkinliğe sahip yeni materyaller tasarlamak için teknolojik materyallerin kullanımının yanı sıra özellikle grafik tasarım perspektifinden yararlanılarak özel eğitimcilerle birlikte çalışılabilir. Ayrıca grafik eğitimi verilen kurumlarda materyal tasarımı dersi ve otizmle ilgili materyallerde ders içeriklerinde yer alabilir. Grafik tasarımcılar ve özel eğitimcilerin iş birliği, otizmli bireylerin eğitiminde daha etkili bir yöntem sunabilir.
Özet (Çeviri)
Graphic Design is the most effective communication and art type after voice and speech that conveys a message by using elements such as texture, color, visual, in line with certain criteria and principles. This study emphasizes the importance of graphic design in developing visual materials that can help individuals with autism in their education and treatment. Visual elements play a very important role in communication and graphic design has good potential to create effective and meaningful visual materials for individuals with autism. Using elements such as color, texture, typography and composition, graphic designers can create materials that convey important messages and facilitate learning for individuals with autism. The study highlights the importance of using visual materials in the education of individuals with autism and highlights the potential of graphic design in developing effective educational materials for this population. In the study, the opinions of special education teachers were consulted and what could be done about the current situations of the materials and ideal situations was investigated. According to the findings of the research, in order for the materials used in the education of individuals with autism to be effective, factors such as attractiveness, memorability, aesthetic competence and integrity should be emphasized. Addressing these factors with an innovative perspective at the design stage can increase the effectiveness of materials. In addition, it is important to periodically change and develop similar materials in order not to use them for a long time and to prevent the formation of obsessions. It is also possible to design more functional and effective materials by making use of technological developments. The idea that educational material designed with lenticular pressure could be effective on autistic people was presented to the opinion of special educators and positive results emerged. In order to design new materials with aesthetic competence that can be an effective tool in the education of individuals with autism, besides the use of technological materials, special educators can be worked with, especially by making use of the graphic design perspective. In addition, material design courses and materials related to autism can be included in the course content in institutions where graphic education is given. The collaboration of graphic designers and special educators can offer a more effective method in the education of individuals with autism.