Dijital teknolojiye yönelik tutum, sosyal medya pazarlama aktiviteleri ile lisanslı ürün satın alma arasındaki ilişki
The relationship between attitudes towards digital technology, social media marketing activities and purchasing licensed products
- Tez No: 833251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın amacı, futbol taraftarlarının dijital teknolojiye yönelik tutum, sosyal medya pazarlama aktiviteleri ile lisanslı ürün satın alma düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu kapsamda araştırmanın örneklemini İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 427 futbol taraftarları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Cabı (2016) tarafından geliştirilen Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği, Yadav ve Rahman (2017) tarafından geliştirilen, Yüksekbilgili (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Sosyal Medya Pazarlama Aktiviteleri Ölçeği ve Aytaç ve Yenel (2012) tarafından geliştirilen Lisanslı Ürün Satın Alma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, nonparametrik testlerden Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre cinsiyet, sosyal medya takip etme, lisanslı ürün satış yeri memnuniyeti, günlük internet kullanım sıklığı ve futbol maçlarını takip etme durumları ile DTYÖ, SMPAÖ ve LÜSAÖ alt boyutları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yaşa göre ise, dijital teknolojiye yönelik tutum alt boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, dijital teknolojiye yönelik tutum, sosyal medya pazarlama aktiviteleri ile lisanslı ürün satın alma düzeylerinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the relationship between football fans' attitudes towards digital technology, social media marketing activities and licensed product purchasing levels. In this context, the sample of the research consists of a total of 427 football fans studying at Istanbul University-Cerrahpasa Faculty of Sports Sciences. As data collection tool in the research, Attitude Scale towards Digital Technology developed by Cabı (2016), Social Media Marketing Activities Scale developed by Yadav and Rahman (2017) and adapted into Turkish by Yüksekbilgili (2018), and Licensed Scale developed by Aytaç and Yenel (2012) Product Purchase Scale is used. In the analysis of the data, Mann Whitney-U and Kruskal Wallis tests, which are nonparametric tests, were used. Spearman Correlation analysis was applied to determine the relationship between the scales. According to the results of the analysis, a significant difference was found between gender, following social media, satisfaction with licensed product outlets, frequency of daily internet use, following football matches and sub-dimensions of ASTD, SMMAS and PLPS. According to age, it has been determined that there is a significant relationship between the sub-dimensions of attitude towards digital technology. As a result, it was concluded that the attitudes towards digital technology, social media marketing activities and licensed product purchase levels differ according to the demographic characteristics of the participants.