Hemşirelerin merhamet düzeyleri ve manevi destek algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nurses' compassion levels and spiritual support perception
- Tez No: 833266
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada hemşirelerin merhamet ve manevi destek algılarına arasındaki ilişki ve farklılıkların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu çalışma Temmuz-Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde çalışan hemşireler ile yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama araçları olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Merhamet Ölçeği”ve“Manevi Destek Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Analizler için bağımsız t-testi, ANOVO-testi, korelasyon analizi ve tanımlayıcı özelliklerin tespiti için frekans analizi yapılmıştır. Katılımcıların %74.1'inin kadın, %25.9'unun erkek olduğu, %74.1'inin bekar, 25.9'unun evli olduğu, %43.5'inin 18-25 yaş grubu, 41.6'sının 26-33 yaş grubu ve geri kalan katılımcıların ise 34-41 ve 42-49 yaş grubunda olduğu, %74.5'inin meslekteki çalışması süresinin 0-5 yıl arasında olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin %80.8'inin manevi bakım kavramına, %77.3'ünün ise merhametli bakım kavramı bildikleri bulunmuştur. Katılımcıların %83.9'unun manevi bakım, %85.5'inin ise merhametli bakım ile ilgili herhangi bir eğitime katılmadığı bulunmuştur. Hemşirelerin %83.5'i ise manevi bakım ve merhametli bakım ile ilgili eğitimleri gerekli olduğunu düşündüklerini beyan etmişlerdir. Yapılan analizler sonucunda manevi bakım kavramını bilen hemşirelerin ve bu tür eğitimlerin gerekli olduğunu düşünen hemşireleri merhamet düzeyleri, sevecenlik düzeyleri ve umursamazlık düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Manevi bakım kavramını duyma sorusuna verilen yanıtlar ile hemşirelerin manevi destek algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Hemşirelerin manevi destek algıları, merhamet düzeyleri ve merhametin alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde bütün değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Hemşirelerin manevi destek algıları ve merhamet düzeylerinin birbirleri ile yakından ilişkili kavramlar olduğu sonucuna varılmıştır. Hemşirelerin bu kavramlara aşina olduğu fakat yeterli eğitime sahip olmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship and differences between the compassion level and the perception of spiritual support of the nurses working at Ankara Bilkent City Hospital. The study is conducted among nurses working at Ankara Bilkent City Hospital between July-December 2021. In the study,“Introductory Information Form”,“Compassion Scale”and“Spiritual Perception Scale”are used as data collection tools. The data are processed and analyzed using SPSS 21 package program. Independent t-test, One-way ANOVA test, correlation analysis and frequency analysis are perfomed for the determination of descriptive characteristics for the analyses. It is determined that 74.1% of the participants are women, 25.9% are men, 74.1% are single, 25.9% are married, 43.5% are in the 18-25 age group, 41.6% are in the 26-33 age group and the remaining participants were in the 34-41 and 42-49 age groups, 74.5% of them working in the profession for 0-5 years. It is found that 80.8% of the nurses are familiar with the concept of spiritual care and 77.3% were familiar with the concept of compassionate care. It is found that 83.9% of the participants did not participate in any training related to spiritual care, and 85.5% did not participate in any training related to compassionate care. It is determined that 83.5% of the nurses thought that training on spiritual care and compassionate care is necessary. As a result of the analyses, statistically significant differences are found between the perceptions of nurses familiar with the concept of spiritual care and nurses who think that such training is necessary. When the relationship between the perception of spiritual support, compassion and its sub-dimensions are examined, a statistically significant and positive relationship is found between all variables. A positive relationship has been found between the nurses' perceptions of spiritual support and their compassion levels. It has been determined that nurses are familiar with these concepts but do not have sufficient training.