Bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografi yorumlanmasındaacıl tıp asistanları ve radyologlar arasındaki uyumun değerlendirilmesi
- Tez No: 833268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇAĞDAŞ ACARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Acil tıp asistanları (ATA) acil serviste hastalarını değerlendirirken tanısal görüntüleme yöntemlerini doğru yorumlamalı, hayatı tehdit eden, hızlı müdahale gerektiren patolojileri tanımak zorundadırlar. Çalışmamızda acil serviste bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (BTPA) görüntülemesi yapılan hastalarda ATA ile radyoloji asistan ve uzman hekimlerinin uyumunu saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi (DEÜH) erişkin acil servisinde, 1 Mayıs 2021 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında acil serviste çekilen BTPA görüntüleri kullanılarak yapıldı. Çalışmaya 11 ATA, Radyoloji Anabilim Dalı'nda görev yapmakta olan bir radyoloji asistanı (RA) ve BTPA yorumlamada uzmanlaşmış bir radyoloji uzmanı (RU) katıldı. 100 adet bilgisayarlı tomografi (BT) anjiyografi görüntüsü RU tarafından yeniden raporlandı. Çalışmaya katılan RA'dan bu 100 BTPA görüntüsünün tamamını, 11 ATA'dan ise bu 100 BTPA görüntüsünden randomize edilen 20 tanesini değerlendirmesi istendi. Elde edilen verilerin tüm istatistiksel analizi analizler %95 güven aralığı ve 0.05 anlamlılık düzeyinde, SPSS 25.0 for Windows programında yapıldı. Elde edilen verilerle uyum değerlendirmesi Kappa istatistiği kullanılarak yapıldı. Tutarlılık derecelendirilmesinde Douglas G. Altman sınıflaması (K
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Emergency medicine assistants (EMAs) must correctly interpret diagnostic imaging methods and recognize life-threatening pathologies that require rapid intervention when evaluating patients in the emergency department. In our study, we aimed to determine the agreement between EMAs and radiology residents and specialists in patients under going computed tomography pulmonary angiography (CTPA) imaging in the emergency department. Materials and Methods: Our study was conducted in the adult emergency department (ED) of Dokuz Eylul University Hospital (DEUH) using CTPA images obtained in the ED between May 1, 2021 and April 30, 2022. 11 emergency medicine assistants (EMAs), a radiologyassistant (RA) working in the Department of Radiology, and one radiology faculty member (RS) specializing in CTPA interpretation participated in the study. 100 CT angiography images were reported again by RS. The participating RA was asked to interpret all 100 CTPA images and the 11 EMAs were asked to interpret 20 randomized images from the 100 CTPA images. All statistical analyses of the obtained data were made in SPSS 25.0 for Windows with 95% confidence interval and 0.05 significance level. The Kappa statistic was used to assess agreement with the obtained data. Douglas G. Altman classification (K