Betonarme kirişlerde beton kür koşullarının eğilme davranışı üzerindeki etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of concrete curing conditions on the flexural behavior of reinforced concrete beams
- Tez No: 833279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
219M403 kod nolu“Soğuk Havalarda (Kışın) Dökülmüş Betonarme Kirişlerin Eğilme Etkisi Altındaki Davranışlarının Deneysel Olarak İncelenmesi”başlıklı TÜBİTAK1001 projesi kapsamında fonlanan bu tez çalışmasında, sabit sıcaklıklı laboratuvar ortamında ve yaz koşullarında (atmosfere açık alanda) aynı beton karışımından imal edilen toplam 6 adet 4.5 m açıklığında tam ölçekli betonarme kirişin eğilme etkisi altındaki davranışları deneysel olarak karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın amacı beton dökümü sonrası sabit sıcaklık altında bekletilen betonarme kirişlerin atmosferik hava koşullarında bekletilen kirişler ile eğilme davranışı bakımından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Deneysel inceleme sonucunda laboratuvarda bekletilen betonarme kirişlerin çatlama momentlerinin atmosferik koşullarda bekletilen muadil numunelerden ~%10-40 mertebesinde daha yüksek olduğu akma momentlerinin ise anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Başlangıç rijitliği, enerji sönümleme kapasitesi, kesit ve eleman süneklik değerleri ve çatlak dağılımları bakımından laboratuvar ortamında bekletilen betonarme kiriş numunelerinin atmosferik koşullarda bekletilen numunelere kıyasla daha üstün performans gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study funded within the scope of the TÜBİTAK 1001 project titled“Experimental Evaluation of Flexural Behaviour of Reinforced Concrete Beams Cast- in Cold (Winter) Weather”with code number 219M403; a total of 6 reinforced concrete beam specimens with the span of 4.5 meters were produced from the same concrete mixture and kept in a constant temperature laboratory environment and summer conditions (in an area open to the atmosphere) and the behaviour of the full-scale reinforced concrete beams under bending effect was examined experimentally and comparatively. The aim of the study is to comparatively evaluate the flexural behaviour of reinforced concrete beams kept under constant temperature after concrete pouring with that of the beams kept under atmospheric weather conditions. As a result of the experimental examination, it was determined that the cracking moments of the reinforced concrete beams kept in the laboratory were ~10-40% higher than the equivalent samples kept under atmospheric conditions; and that there was no significant difference in between the yield moments. It was observed that the reinforced concrete beam samples kept in the laboratory environment showed superior performance compared to the samples kept in atmospheric conditions in terms of initial stiffness, energy absorption capacity, section and element ductility values and crack distribution patterns.