Yalın üretim tekniklerinin gıda sektöründe süreç iyileştirmede uygulanması
Application of lean production techniques in processimprovement in the food industry
  1. Tez No: 833280
  2. Yazar: SÜHEYLA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde yıllık net geliri 65 milyar dolar olan hızlı tüketim sektörü pazar payında yüzde 4.5 organik büyüme sağlayarak son beş yılın en hızlı büyüme oranını gerçekleştiren bir gıda şirketinin X fabrikasında üretim verimliliği ele alınmıştır. Son 2 yılın verileri incelendiğinde %2.1 verim kaybı tezde mercek altına alınarak irdelenmiştir. Değer akış haritalama tekniğinde incelenen kayıpların detaylı analiz yöntemleri kullanılarak derinlemesine incelenmesi, doğru kök sebeplerinin tespit edilmesi ve çözüm yöntemlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda detaylı analiz yöntemlerinden biri olan gantt charta örnek proses verileri işlenmiş ve sonuçları bulgular kısmında detaylandırılmıştır. Gantt chartta tespit edilen kök sebeplerin tüm verileri minitaba aktarımı yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Bu veriler araştırmaya konu olan detaylı analiz yöntemlerinden biri olan A3 problem çözme tekniği kullanılarak incelenmiş, veriler bulgular kısmında detaylı şekilde paylaşılmıştır. Tüm bu çalışmanın kişilerden bağımsız sürdürülebilirliği, takibi ve herkes tarafından anlaşılırlığının yalın ve görsel yönetimiyle zenginleştirerek sağlanabilmesi için data takibi powerBI sistemi üzerinden takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production efficiency is discussed in the when the data of the last 2 years were examined, the 2.1% efficiency loss was examined under the spotlight in the thesis. It is aimed to examine the losses examined in the value stream mapping technique in depth using detailed analysis methods, to identify the correct root causes and to determine solution methods. In this context, sample process data were processed into gantt chart, one of the detailed analysis methods, and the results were detailed in the findings section. All data of the root causes identified in the Gantt chart were transferred to minitab and the results were interpreted. These data were examined using the A3 problem solving technique, one of the detailed analysis methods subject to the research, and the data were shared in detail in the findings section. In order to ensure the sustainability, follow-up and comprehensibility of this entire study, independent of individuals, by enriching it with simple and visual management, data was tracked through the powerBI system.