Farklı tip plakalı ısı değiştiricilerin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of different types of plate heat exchangers
  1. Tez No: 833281
  2. Yazar: SERGEN ŞENYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Isı değiştiricileri farklı sıcaklıktaki akışkanların aralarındaki enerji transferi için endüstride en çok kullanılan cihazlardır. Gıda sektöründeki ihtiyaç ile birlikte geliştirilen ısı eşanjörleri bugünlerde gıda sektörünün yanında soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde, kimya endüstrisinde, ısıtma sistemleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Plakalı ısı değiştiricileri için literatürde verilen eşitlikler plakaya özgü olduğu için birbirlerinden farklıdır. Bu tez çalışmasında birçok kullanım alanı olan endüstriyel tip yüksek, orta ve düşük açılı üç farklı tip plakalı ısı değiştiricisi deneysel olarak incelenip elde edilen sonuçlar kullanılarak Nusselt sayısı ve basınç kayıp katsayısı için eşitlikler çıkartılmıştır ve literatürdeki diğer araştırmalar ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Deneysel çalışmanın doğrulanması ve akış dağılımları hakkında bilgi edinmek için yüksek açılı plakalı ısı değiştiricisi sayısal olarak da incelenmiştir. Çalışmada ayrıca iki farklı plaka sayısının etkisi de incelenmiştir. Deneysel sonuçların hem literatür ile hem de sayısal çalışmalar ile uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Kanal içerisindeki hız dağılımları grafikler halinde verilmiştir ve buradaki dağılımlardan yararlanarak muhtemel iyileştirmeler hakkında bilgiler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Heat exchangers are the most used devices in the industry for energy transfer between fluids at different temperatures. Heat exchangers, developed with the need in the food industry, are nowadays used in many areas such as cooling and air conditioning systems, chemical industry and heating systems, as well as the food industry. The equations given in the literature for plate heat exchangers differ from each other because they are specific to the plate. In this thesis study, three different types of industrial type plate heat exchangers with high, medium and low angles, which have many usage areas, were examined experimentally and using the results, equations for Nusselt number and pressure loss coefficient were derived and compared with other studies in the literature. The high-angle plate heat exchanger was also investigated numerically to verify the experimental study and obtain information about the flow distributions. The study also examined the effect of two different plate numbers. It has been observed that the experimental results are in agreement with both the literature and numerical studies. The speed distributions within the channel are given in graphics and information about possible improvements is given by using these distributions.