Acil serviste serebrovasküler hastalık tanısı konmuş hastaların başvuru anındaki kan glukoz/potasyum oranının mortalite üzerine etkisi ve glasgow koma skalası, ulusal sağlık enstitüleri inme ölçeği ile korelasyonu
The effect of the blood glucose/potassıum ratıo at the tıme of admıssıon on mortalıty of patıents dıagnosed wıth cerebrovascular dısease ın the emergency department and ıts correlatıon wıth the glasgow coma scale and the natıonal ınstıtute of health stroke scale.
  1. Tez No: 833326
  2. Yazar: KAAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, DR. MAZLUM KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Çalışmalarda başvuru anındaki yüksek serum glukoz/potasyum oranının akut beyin hasarı, intraserebral kanama ve anevrizmatik kanama hastalarında kötü sonlanım üzerine etkisinin olduğu gösterilmiştir. Ancak, glukoz/potasyum oranının akut iskemik serebrovasküler olay (SVO) hastalarında sonlanımı öngörmedeki etkinliği halen bilinmemektedir. Çalışmamızda akut iskemik SVO tanısı almış hastalarda başvuru anındaki kan serum glukoz/potasyum oranının hastane içi mortalite üzerine etkisini ve Glaskow Koma Skalası (GKS), Ulusal Sağlık Enstitüleri İnme Ölçeği (NIHSS – National Institutes of Health Stroke Scale) ile arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamız retrospektif dizayndadır. Ocak 2022 ila Ocak 2023 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine başvurup, akut SVO ICD kodu (ICD: G46) almış 1667 hastanın bilgileri hastane veri kayıt sistemi (HIS) üzerinden taranmıştır. Dahil edilme kriterlerine uygun hastaların demografik verileri, muayene bulguları, GKS puanı, NIHSS puanı ve başvuru anındaki laboratuvar sonuçları hasta dosyasından incelenmiştir. Çalışmamızda birincil sonlanım olarak, hastaların kan serum glukoz/potasyum oranlarının hastane içi mortalite üzerine etkisi araştırılmıştır. İkincil sonlanımlar arasında hastaların başvuru anındaki kan serum glukoz/potasyum oranları ile GKS puanı ve NIHSS puanı arasındaki korelasyon incelenmiştir. Bulgular: Akut SVO ICD kodu (G46) almış 1667 hastadan, çalışmamız dahil olma kriterlerine uygun 166 tanesi son analize dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalarda hastane içi mortaliteyi öngörmede başvuru anındaki glukoz/potasyum oranı istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies have shown that high serum glucose/potassium ratio at the time of admission has an effect on poor outcome in patients with acute brain injury, intracerebral hemorrhage and aneurysmatic hemorrhage. However, the effectiveness of the glucose/potassium ratio in predicting outcome in patients with acute ischemic cerebrovascular accident (CVA) is still unknown. In our study, we aimed to investigate the effect of the blood serum glucose/potassium ratio at the time of admission on in-hospital mortality in patients diagnosed with acute ischemic CVO and the relationship between it and the Glasgow Coma Scale (GCS) and the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS). Materials and Methods: Our study has a retrospective design. The information of 1667 patients who applied to our hospital's emergency department between January 2022 and January 2023 and received an acute SVO ICD code (ICD: G46) was scanned through the hospital data recording system (HIS). Demographic data, examination findings, GCS score, NIHSS score and laboratory results at the time of admission of patients who met the inclusion criteria were examined from the patient file. As the primary outcome in our study, the effect of patients' blood serum glucose/potassium ratios on in-hospital mortality was investigated. Among the secondary outcomes, the correlation between the patients' blood serum glucose/potassium ratios at admission and their GCS score and NIHSS score was examined. Results: Of the 1667 patients who received an acute CVO ICD code (G46), 166 who met the inclusion criteria of our study were included in the final analysis. The glucose/potassium ratio at the time of admission was not found to be statistically significant in predicting in-hospital mortality in the patients included in the study.