Gırnata isyanı (1568-1571)
Rebellion of the Alpujarras (1568–1571)
- Tez No: 833327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SERDAR TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İber Yarımadası'nda sekiz asırdır devam eden Yeniden Fetih (Reconquista) sürecinin ardından 1492'de, Gırnata Emirliği'nin başkenti konumundaki Gırnata (Granada) şehrinin Katolik Hükümdarlar olarak da bilinen Aragon Kralı II. Fernando ile Kastilya Kraliçesi I. Isabel tarafından alınmasıyla Endülüs'teki son İslam devleti de yıkılmış oldu. Şehrin teslimi sırasında üzerinde anlaşmaya varılan şartlara göre Müslümanlara gerek inanç gerek kültürlerine dair özgürlükler tanınmıştı ancak bu sözlerin verilmesinin üzerinden on yıl geçmeden Müslümanlar, Hıristiyanlığa geçmek ya da İber Yarımadası'nı terk etmek seçenekleriyle karşı karşıya bırakılmıştır. Müslümanların bir kısmı ayrılmayı tercih ederken, kalanlar ise şartlardan dolayı Hıristiyanlığı kabul etmişlerdir. Morisko olarak adlandırılmaya başlayan Müslümanlar, XVI. yüzyıl boyunca İspanyol idaresinin katı Hıristiyanlaştırma siyaseti altında yaşarken yıllar ilerledikçe şartlar Moriskoların aleyhine gelişmeye devam etmişti. Bu koşullara bağlı olarak Moriskolar, 1568'de Gırnata'da yer alan Alpujarras'ta (Büşerrât) isyan etti ancak başarısız olan isyan, bastırılmasının ardından önce II. Felipe, Moriskoların Kastilya'nın çeşitli bölgelerine dağıtılması emrini vermiş, halefi III. Felipe ise Moriskoların temelli olacak şekilde İber Yarımadası'ndan sürülmesi kararına imzasını atmıştır. Böylelikle İberya'da 711'de başlayan Müslüman mevcudiyeti, 1614 yılında sona ermişti.
Özet (Çeviri)
After eight centuries of Reconquista period in the Iberian Peninsula, the last Islamic state in Andalusia was removed in 1492 when the city of Granada, the capital of the Emirate of Granada, was taken by King Fernando II of Aragon and Queen Isabel I of Castile, also known as the Catholic Monarchs. According to the terms agreed upon during the surrender of the city, Muslims were granted freedoms regarding their beliefs and culture, but within ten years after these promises were made, Muslims were faced with the choice of converting to Christianity or leaving the Iberian Peninsula. While some of the Muslims preferred to leave, the rest accepted Christianity due to the circumstances. While the Muslims, who started to be called Moriscos, lived under the strict Christianisation policy of the Spanish Monarchy throughout the 16th century, as the years progressed, the conditions continued to develop to the detriment of the Moriscos. Due to these conditions, the Moriscos revolted in Alpujarras, Granada in 1568, but after the unsuccessful revolt was suppressed, Felipe II ordered the Moriscos to scatter to different regions of Castile, and his successor Felipe III signed the decision to expel the Moriscos from the Iberian Peninsula for good. Thus, the Muslim presence in Iberia, which began in 711, came to an end in 1614.