Perifer arter hastalarında HS-crp/albümin oranının perkütan tedavinin başarısını ve tedavi sonrası hastalığın prognozunu öngörebilme gücü
HS-CRP/albumin ratio as a predictor of successful revascularization and the prognosis of disease after treatment in peripheral artery patients
  1. Tez No: 833330
  2. Yazar: KIVANÇ EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELNUR ALİZADE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Amaç: Perifer arter hastalığı (PAH) çoğunlukla aterosklerotik zeminde gelişen, insidansı yaşla birlikte artan ve dünyada hayat kalitesini azaltan önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. PAH da endovasküler tedavinin son yıllarda önemi sıklıkla artmakta olup daha önceden ampütasyon ya da kronik ekstremite iskemisi (CLI) gibi hayat kalitesini düşüren sonuçların azaldığı gözükmektedir. Medikal tedavinin ya da cerrahi revaskülerizasyonun, endovasküler tedaviye göre nispeten durağan kalması, endovasküler tedavinin önemini gitgide arttırmaktadır. Nispeten yeni gelişen bu tedavi yönteminin uzun dönem sonuçları değişken olmakla beraber literatüre de yeterli veri bulunmamaktadır. Restenozun, endovasküler tedavi alan hastalarda sık görüldüğü bilinmektedir fakat restenoz belirteçleri yeni çalışmalar ile şekil almaktadır. PAH, ateroskleroz zemininde gelişen ve diğer aterosklerotik hastalıklar ile ortak risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Koroner arter hastalığı (KAH) ya da iskemik serebrovasküler hastalıklar gibi diğer aterosklerotik zeminde gelişen hastalıklar gibi, PAH patogenezinde inflamasyon rol almaktadır. C- reaktif proteini (CRP) inflamasyonda yükselen özgül olmayan bir biyomarker olarak bilinmektedir. Albümin ise anti-inflamatuar özellikleri olan ve inflamatuar süreçlerde seviyesi düşen bir serum proteini olarak bilinmektedir. Yaptığımız bu çalışmada CRP/albümin oranının, PAH da endovasküler tedavinin revaskulerizasyon başarısı ile ilişkisini ve restenoz ile olan ilişkisi araştırıp bir restenoz belirteci olarak klinik kullanımını değerlendirmeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: 2016 ile 2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, alt ekstremite PAH nedeni ile endovasküler revaskülerizasyon tedavisi olan hastalar tarandı. Bu tarihler arasında takipte olan ya da takibe alınan 404 hasta 48 aylık takip sureci retrospektif olarak incelendi. Hastalar TASC II sınıflamasına göre sınıflandırılıp çeşitli demografik ve klinik özellikleri araştırıldı. Hastaların endovasküler tedaviye yönelik detayları incelendi. Takip suresi boyunca revaskülerize olup tekrar restenoz gelişen hastalar not edildi. Bulgular: 404 hastada 48 aylık takip suresi boyunca 188 (%46.5) hastada restenoz gelişmiştir. Maksimal seçili rank istatistik analizine göre CRP/albümin cutpoint 0.790 değerine göre hastalar iki gruba ayrıldı. CRP/albümin yüksek olan grupta restenoz oranı %81.5 (n:88) iken, CRP/albümin oranı düşük olan grupta bu oran %33.8 (n:100) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Peripheral artery disease (PAD) is an important cause of mortality and morbidity. It is an atherosclerotic disease that reduces the quality of life and its incidence increases with age. The importance of endovascular treatment in PAD has increased in recent years. Amputations and chronic limb ischemia (CLI) are the end stages of untreated PAD in most patients and due to advances in endovascular treatment their frequency is decreasing. In recent years, developments in medical treatment options and surgical revascularization in PAD remained static and hence the importance and the scope of endovascular treatment in PAD increased drastically. Long term outcomes of endovascular treatment in PAD are variable at best, there simply isn't enough data to arrive to conclusions. Restenosis of the target vessel is known to be common among PAD patients but research for predicting restenosis and developing markers for predicting restenosis is still ongoing. PAD is known to develop on atherosclerotic vessels, it has similar risk factor with other atherosclerotic diseases like coronary heart disease (CHD) and ischemic cerebrovascular disease (CVD). C-reactive protein (CRP) is known to be a non specific inflammation marker that increases in inflammatory states. Albumin known to be the most abundant protein in blood serum which has anti-inflammatory properties and its concentration decreases in inflammatory states. In this study, we aim to investigate the relationship between CRP/albumin ratio and the revascularization success rate as well as the restenosis rate in PAD patients who received endovascular treatment. Materials and Methods: Between 2016 and 2020 patients who received endovascular revascularization treatment due to lower extremity PAD at Health Sciences University Kartal Koşuyolu Training and Research Hospital were included in our study. 404 patients were examined retrospectively during a 48 month period. The patients were classified according to TASC II classification and various demographic and clinical features were investigated. Details regarding the endovascular treatment of the patients were examined. During the follow up period, patients who were revascularized and developed restenosis were noted. Results: Among the 404 patients that were included in the study, 188 (46.5%) patients developed restenosis in the revascularized artery in the following 48 moths. According to maximally selected rank analysis, the patients were divided into two groups according to CRP/albumin cutoff value of 0.790. The restenosis rate was 81.5%(n:88) in the CRP/albumin high group and the restenosis rate was 33.8%(n:100) in the CRP/albumin low group.