Tenascin C'nin sıçan karaciğerinde iskemi reperfüzyon hasarındaki etkisi
Effect of Tenascin-C on ischemia-reperfusion damage in rat liver
  1. Tez No: 833352
  2. Yazar: YÜCEL DOĞRUTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. METİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ Deneysel olarak oluşturulan iskemi reperfüzyon hasarında karaciğerde meydana gelen inflamasyon ve iyileşme sürecinin değerlendirilmesi amacıyla serum Tenascin C değerleri ölçülmesi amaçlanmıştır. Oluşturulan gruplarda biyokimyasal değerlendirme ve histopatolojik inceleme yapıldı. İskeminin teyit olması ile beraber saatlere göre TNC değerleri serumda kontrol edildi. Elde edilen sonuçlar ile TNC'nin reperfüzyon ile birlikte meydana getirdiği değişiklikleri değerlendirdik. GEREÇ VE YÖNTEMLER Amaç doğrultusunda wistar albino dişi 40 adet ratı 5 ayrı gruba ayırdık. 1. grupta kontrol (Sham), 2. grupta 30 dk iskemi sonrasında 0 dk reperfüzyon uygulanan, 3. grupta 30 dk iskemi sonrasında 1 saat reperfüzyon uygulanan, 4. grupta 30 dk iskemi sonrasında 2 saat reperfüzyon uygulanan, 5. grupta 30 dk iskemi sonrasında 3 saat reperfüzyon uygulanan ratlar yer aldı. Deney aşamasında intrakardiyak ve arteryel kan numuneleri ile karaciğerden doku numuneleri toplanan ratlar çalışma gereği sakrifiye edildi. Kan numunelerinden serum tenascin C, TOS (total oksidan status), TAS (total antioksidan status), AST (aspartat aminotransferaz), ALT (alanin aminotransferaz), albumin, İMA (iskemi modifiye albümin) değerleri ve İMA/Albumin oranı, TOS/ TAS oranı incelendi. Doku numuneleri hematoksilen eozin ile boyandı. Işık mikroskobu eşliğinde değerlendirme yapıldı. BULGULAR Tenascin-C bakımından beş grup arasında yapılan değerlendirmede iskeminin belli düzeylerinde Tenascin C yüksek bulundu ama istatistiksel olarak anlamlılık yoktu (p=0,147>0,05). Tas değişkeni bakımından beş grup arasında yapılan değerlendirmede istatistiksel açıdan fark görülmektedir (p=0,0370,05). Patolojik gradeler arası Tenascin-C düzeylerinin karşılaştırması yer almaktadır. Tenascin-C düzeyleri açısından beş grup arasında yapılan değerlendirmede istatistiksel açıdan fark görülmektedir (p=0,037
Özet (Çeviri)
AIM It was aimed to measure serum Tenascin C values in order to evaluate the inflammation and healing process occurring in the liver in experimentally induced ischemia reperfusion injury. Biochemical evaluation and histopathological examination were performed in the groups created. Once ischemia was confirmed, TNC values were checked in serum according to hours. We evaluated the results obtained and the changes caused by TNC with reperfusion. MATERIALS AND METHODS For this purpose, we divided 40 Wistar albino female rats into 5 separate groups. Control (Sham) in group 1, In the 2nd group, 0 minutes of reperfusion was applied after 30 minutes of ischemia, In the 3rd group, 1 hour reperfusion was applied after 30 minutes of ischemia, In the 4th group, 2 hours of reperfusion was applied after 30 minutes of ischemia, The 5th group included rats that received 3 hours of reperfusion after 30 minutes of ischemia. During the experimental phase, intracardiac and arterial blood samples and liver tissue samples were collected from the rats, which were sacrificed for the purpose of the study. Serum tenascin C, TOS (total oxidant status), TAS (total antioxidant status), AST (aspartate aminotransferase), ALT (alanine aminotransferase), albumin, IMA (ischemia modified albumin) values and IMA/Albumin ratio, TOS/TAS from blood samples rate was examined. Tissue samples were stained with hematoxylin and eosin. Evaluation was made using a light microscope. RESULTS In the evaluation made among five groups in terms of Tenascin-C, Tenascin C was found to be high at certain levels of ischemia, but there was no statistical significance (p=0.147>0.05). There is a statistical difference in the evaluation made between the five groups in terms of the Tas variable (p=0.0370.05). Comparison of Tenascin-C levels between pathological grades is included. In the evaluation made between the five groups in terms of Tenascin-C levels, a statistical difference was observed (p=0.037