Behçet hastalığı fizyolojisinde tenascin-C'nin rolü
The role of tenascin-C in the physiology of Behçet's disease
- Tez No: 749666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET YALÇIN KEHRİBAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Behçet hastalığı (BH), Hulusi Behçet tarafından 1937'de tanımlanmış olan inflamatuar multisistemik bir hastalıktır. Otoimmün bir hastalık olduğu düşünülen Behçet hastalığı, ataklar halinde olan oral aft ve genital ülserler, artrit, cilt lezyonları, oküler lezyonlar, gastrointestinal ve nörolojik tutulum ile karakterizedir. Etiyolojiye yönelik sebepler arasında enfeksiyöz etkenler, genetik ve immünolojik faktörlerin olduğu belirtilmektedir. Tenascin-C, sağlıklı dokularda sınırlı ekspresyon sergileyen, ancak doku hasarı durumunda ekspresyonu hızla artan, hücre dışı matrisin büyük bir heksamerik proteinidir. Tenascin-C'nin malignite, tromboz, ateroskleroz ve kalp yetmezliği gibi patolojik durumlarda ekspresyonu yüksek düzeyde olmaktadır. Bu çalışmada, inflamatuar süreçlerle giden BH'de serumdaki Tenascin-C düzeyinin ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya 2014 Uluslararası Behçet Hastalığı Kriterlerini karşılayan, ek hastalığı olmayan 34 hasta ve herhangi bir hastalığı ve aktif enfeksiyonu olmayan 37 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarından periferik venöz kan örnekleri alındı. Hastaların cinsiyeti, yaşı, tanı yaşı, klinik bulguları, ilaç ve sigara kullanımı not alındı. CRP, ESH, lökosit, hemoglobin, platelet, üre, kreatinin, AST ve ALT değerleri kaydedildi. Serum Tenascin-C düzeyleri, ticari olarak temin edilebilen HUMAN Tenascin-C ELISA kiti ile ölçüldü. Bulgular: Gruplar arasında yaş (p:0.262) ve cinsiyet (p:0.287) açısından anlamlı fark yoktu. Ortalama serum Tenascin-C seviyeleri hasta grubunda 10824±7612 pg/mL, kontrol grubunda 27574±14533 pg/mL olarak ölçüldü. Serum Tenascin-C seviyeleri hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p:0.000). Hasta grubunda mevcut olan klinik özellikler, ilaç ve sigara kullanımı ile Tenascin-C düzeyi arasındaki ilişki incelendiğinde arada istatistiksel açıdan anlamlı fark görülmedi. Tartışma ve Sonuç: Patogenezlerinde doku fibroblastlarının önemli roller üstlendiği RA, SLE ve skleroderma gibi romatolojik hastalıklarda, serum Tenascin-C düzeyinin yüksek saptandığı bilinmektedir. Diğer taraftan çalışmamızda Behçet hastalarında Tenascin-C düzeyi diğer çalışmaların aksine artmamış, hatta sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak azalmış düzeyde saptanmıştır. Romatizmal inflamatuar hastalıklar arasındaki Tenascin-C düzeyleri açısından saptanan bu zıtlığın fibroblastik aktivite ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Tenascin-C düzeyinin diğer romatizmal inflamatuar hastalıklarda artarken Behçet hastalarında azalması, Behçet hastalığı ayırıcı tanısına yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Behçet's disease is an inflammatory multisystemic disease defined by Hulusi Behcet in 1937. Behçet's disease, which is thought to be an autoimmune disease, is characterized by recurrent oral aphthae and genital ulcers, arthritis, skin lesions, ocular lesions, gastrointestinal and neurological involvement. It is stated that infectious factors, genetic and immunological factors are among the etiological factors. Tenascin-C is a large hexameric protein of the extracellular matrix, with limited expression in healthy tissues, but whose expression is rapidly increased in case of tissue damage. Expression of Tenascin-C is high in pathological conditions such as malignancy, thrombosis, atherosclerosis and heart failure. In this study, it was aimed to investigate the Tenascin-C level in serum and its relationship with disease activity in Behcet's disease with inflammatory processes. Patients and Methods: The study included 34 patients who met the 2014 International Criteria for Behcet's Disease, without any additional disease, and 37 healthy volunteers without any disease or active infection. Peripheral venous blood samples were taken from the patient and control groups. The gender, age, age at diagnosis, clinical findings, drug and smoking use of the patients were noted. CRP, ESR, leukocytes, hemoglobin, platelet, urea, creatinine, AST and ALT values were recorded. Serum Tenascin-C levels were measured with the commercially available HUMAN TenascinC ELISA kit. Results: There was no significant difference between the groups in terms of age (p:0.262) and gender (p:0.287). Mean serum Tenascin-C levels were measured as 10824±7612 pg/mL in the patient group and 27574±14533 pg/mL in the control group. Serum Tenascin-C levels were found to be statistically significantly lower in the patient group compared to the control group (p:0.000). When the relationship between clinical features, drug and smoking use and Tenascin-C level in the patient group was examined, no statistically significant difference was observed. Discussion and Conclusion: It is known that serum Tenascin-C level is high in rheumatological diseases such as RA, SLE and scleroderma, in which tissue fibroblasts play an important role in their pathogenesis. However, in our study, Tenascin-C levels in Behcet's patients did not increase, unlike other studies, and even decreased significantly when compared to the healthy control group. This discrepancy in Tenascin-C levels among rheumatic inflammatory diseases is thought to be related to fibroblastic activity. Tenascin-C levels increase in other rheumatic inflammatory diseases and decrease in Behcet's patients, indicating that it may help in the differential diagnosis of Behcet's disease.