Şehir markalaşması yolunda destinasyon pazarlaması uygulamaları ve paydaşların rolü: Adana ili üzerine bir çalışma
Destination marketing practices and the role of stakeholders in the path of city branding: A study on Adana province
  1. Tez No: 833353
  2. Yazar: HATİCE NURSENA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Pazarlama stratejilerinin belirlenme sürecinde marka bilincini oluşturmak da bir hayli önemlidir. Kurumlar, mallar ve hizmetlerin markalaşmasında olduğu gibi şehirler için de bir markalaşma bilinci ve süreci vardır. Şehirler kendilerine ait bir geçmiş, kültür, sanat ve doğal güzelliklere sahiptir. Bunlar tüketiciler tarafından algılanan ve oluşturulan imaja bütünsel olarak katkı sağlarlar. Bir destinasyon markalaştırmak, orayı spesifik özellikleriyle bilinir kılmak anlamına gelmektedir. Bir destinasyonun sahip olduğu imaj ve itibar, kişilerin onun hakkında sahip olduğu yargılardır. Bir şehri markalaştırmak istemenin amacı, insanların zihninde oluşan algıyı daha iyi bir hale getirmek ve bunu yanı sıra o destinasyona daha fazla yatırım ve iş çekme isteğidir. Bir destinasyonu marka bir şehir yapmak için çabalarken, yerel halk ev ziyaretçilerin kendilerinden bir şey bulabilecekleri değerleri göstermek sürece katkı sağlayacak en önemli madde olacaktır. Diğer önemli bir nokta iste şehir markalaşması için yapılan girişimler öncelikle şehrin kendi vatandaşları tarafından benimsenip, bir kimliğe bürünürse başarıya ulaşması çok daha olasıdır. Bu çalışmamızın özünde Adana ilinin sahip olduğu itibari pozitif yönlü değiştirmek gerçekleştirilen destinasyon pazarlaması uygulamalarını incelemek hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra destinasyon pazarlaması uygulamalarının yukarıda bahsi geçen kavramlar özelinde şehre etkisi ve süreçte aktif rol oynayan paydaşlardan bazılarının katkıları incelenmek istenmiştir. Bu sebeple, seçilmiş olan paydaşlarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada daha önce yapılmış olan alakalı çalışmalardan farkı olarak verilerin toplanması için nitel araştırma yöntemlerinden mülakat yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk olarak Adana ilinin en büyük yerel yönetim kolu olan Adana Büyükşehir Belediyesinin Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile iki oturum olmak üzere detaylı görüşmeler yapılmıştır. İkinci aşamada ise günümüzde en etkili pazarlama araçlarından olan sosyal medyanın gücünü kullanan 400.000 den fazla takipçi kitlesine sahip adanalı içerik üreticileriyle görüşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is also very important to create brand awareness in the process of determining marketing strategies. As in the branding of institutions, goods and services, there is a branding awareness and process for cities as well. Cities have their own history, culture, art and natural beauties. They contribute holistically to the image perceived and created by consumers. Branding a destination means making it known with its specific features. The image and reputation a destination has are the judgments people have about it. The purpose of wanting to brand a city is to improve the perception in people's minds, as well as to attract more investment and business to that destination. While trying to make a destination a brand city, showing the values that local people and visitors can find something from will be the most important item that will contribute to this process. Another important point is that initiatives for city branding are much more likely to be successful if they are first adopted by the city's own citizens and assume an identity. In the core of this study, it is aimed to examine the destination marketing practices that have been carried out to change the reputation of Adana province in a positive way. In addition, the impact of destination marketing practices on the city in terms of the above-mentioned concepts and the contributions of some of the stakeholders who played an active role in the process were examined. For this reason, face-to-face interviews were conducted with selected stakeholders. In this study, unlike previous related studies, the interview method, one of the qualitative research methods, was used to collect data.This research was carried out in two stages. First of all, detailed interviews were held with the Cultural and Social Affairs Department of Adana Metropolitan Municipality, which is the largest local government branch of Adana province, in two sessions. In the second stage, interviews were held with content producers from Adana, who have more than 400,000 followers, using the power of social media, one of the most effective marketing tools today.