Sanal ortamda çoklu oyunculu derslik ve konferans sistemi tasarlanması
Designing a multiplayer classroom and conference system in virtual environment
- Tez No: 833360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İletişim alanındaki yeniliklerle birlikte yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Günümüzün alışılagelmiş iletişim yöntemleri gelecek kuşaklar için kullanışsız olabilmektedir. Bu sebeple yeni mecralara ve teknolojilere uyum sağlamak iletişim sürecinde bir gereklilik olarak görülebilir. Bununla birlikte son dönemlerde yaşadığımız pandemi süreci sebebiyle yüz yüze eğitime ara verilmesi, çevrimiçi eğitim araçlarının ve ortamlarının kullanımının artması; bu gerekliliğin bir ihtiyaçtan çok zorunluluk olduğunu göstermiştir. Pandemi sonrası dijital alanlardaki canlılık ve gelişmeler ışığında yeni mecralarda yer almak ve iletişimi bu doğrultuda kurgulamak önemlidir. Sanal ortam olarak adlandırılan bu yeni alanlar, temel anlamda birtakım oyunlaştırılmış deneyimlere dayanmaktadır. Bu çalışma ile sanal ortam merkezinde kurgulanan çok oyunculu bir model geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çok oyunculu modellerin internet ortamında öncelikli iletişim yöntemi olarak tercih sebebi olması, toplu iletişim ekonomisi için fayda sağlayan bir model olması; bu teknolojiyi tercih etmemizin başlıca sebeplerindendir. Günümüzde popülerleşen sanal evren (Metaverse) ve benzeri sosyal medya ortamlarının artması çevrimiçi konferans ve sınıf içi eğitim konularında aynı zamanda bize yol gösterici olmuştur. Tasarlanan bu yapıda sanal konferans, çevrimiçi eğitim ve üç boyutlu karakterlerin bir arada bulunduğu, genişletilmiş gerçeklik teknolojisinden faydalanılan bir model ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of communication new necessities arise with innovations. Today's accustomed communication methods can be useless for future generations. For this reason, being adapted to new media and technologies, it can be seen as a requirement in the process of communication. However, due to the last periods of the pandemic process we live, the interruption of face to face education increases the usage of online training tools and environments; This has shown that the necessity is very obligation of a need. It is important to take part in new media in this direction in the light of vitality and developments in the post-pandemic fields. These new areas called virtual media are based on a basic amount of gamification experiences. The fact that multiplayer models are preferred as the primary communication method in the internet environment and that it is a model that is beneficial for the collective communication economy are the main reasons we prefer this technology. Increasing popularity of Metaverse and similar social media environments today; It has also guided us in online conference and in-class training. With this study, it is aimed to develop a multiplayer model that is constructed in the virtual media center. In this embodiment, a model of virtual conference, online education and three-dimensional characters have a combination of expanded reality technology.